North.pl, Morele.net, Neonet.pl to najlepiej oceniane przez klientów sklepy z elektroniką (kategoria RTV/AGD). Jak zapewnia Opineo.pl, ranking oparto na opiniach klientów, którzy robili zakupy w danym sklepie. O pozycji w zestawieniu i ostatecznej punktacji decydowała zarówno średnia nota wystawiana przez nabywców, jak i liczba przesłanych opinii. Np. North.pl w 2019 r. miał ich ponad 58 tys., podczas gdy Morele.net – więcej niż 6,5 tys., Neonet ponad – 3 tys., a x-kom – ponad 2,6 tys.

Klienci punktowali szybkos´c´ realizacji zamo´wienia, poziom obsługi i jakos´c´ zapakowania przesyłki. Mieli też wskazać, czy poleciliby dany sklep swoim znajomym. Każde z tych 4 kryteriów było punktowane w skali do 5 pkt.

Ranking sklepów z elektroniką gromadzi detalistów, który nie zawsze bezpośrednio ze sobą konkurują – zarówno o zróżnicowanym szerokim, asortymencie, obejmującym zarówno produkty IT, AGD ale też towar spoza branży. Niektórzy ze sklasyfikowanych detalistów specjalizują się w sprzęcie komputerowym, a inni w tylko w RTV i AGD.

North.pl zdecydowanie zdystansował pozostałych detalistów pod względem liczby przyznanych punktów. Również w rankingu za 2018 r. był numerem 1, a Morele.net także drugie. W tym roku zdecydowanie poprawił się Neonet, wchodząc do pierwszej trójki i wyprzedzając x-kom, który poprzednio był trzeci.

Według raportu w segmencie sprzedaży elektroniki widoczny jest sprzyjający e-sprzedawcom odwrócony efekt ROPO (research offline, purchase online), czyli klienci zbierają informacje o produktach w tradycyjny sposób, np. w stacjonarnym sklepie, ale kupują w internecie.

Najlepiej oceniane przez klientów e-sklepy w kategorii RTV i AGD w 2019 r.

1. North.pl – 62,94 pkt
2. Morele.net – 10,76
3. Neonet.pl – 7,73
4. x-kom.pl – 6,80
5. Agdmaster.com – 5,96
6. Zadowolenie.pl – 5,81
7. Electro.pl – 5,69
8. Euro.com.pl – 5,25
9. Mediamarkt.pl – 5,09
10. Zdrovi.pl – 5,00

Źródło:  Opineo.pl, raport "Ranking sklepów internetowych 2019"