W I kw. br. Michał Pawlik, CEO Morele, zapowiadał wielomilionową inwestycję w zrobotyzowaną logistykę. Teraz już wiadomo, jakie zmiany zajdą w centrum magazynowym w Sosnowcu (ma powierzchnię 24 tys. mkw.) i ile będą kosztować.

Zakup systemu ASRS

Najważniejszą częścią inwestycji jest zakup systemu ASRS (Automated storage and retrieval system), który pozwala na magazynowanie produktów ułożonych w plastikowych pojemnikach. Roboty dostarczają je pracownikowi, który kompletuje zamówienie.

Kolejnym etapem będzie połączenie za pomocą przenośników systemu ASRS z rozwiązaniami, które Morele już od jakiegoś czasu wykorzystują w swoim centrum logistycznym. W pierwszej kolejności automatyczna kompletacja zostanie połączona z maszyną do pakowania zamówień, następnie z maszyną do naklejania listów przewozowych i sorterem, który przekazuje zamówienia w miejsca przypisane konkretnym przewoźnikom.

Szybsza dostawa, oszczędności na powierzchni magazynowej

Z zapowiedzi wynika, że inwestycja przyspieszy czas realizacji zamówień i pozwoli zaoszczędzić powierzchnię magazynową. Klienci będą mogli do późniejszych godzin składać zamówienia, które otrzymają kolejnego dnia.

Inwestycja ta będzie kosztować Morele ponad 20 mln zł. Finalizacja jest planowana na początku IV kw. 2022 r.

Detalista zapowiada, że to nie koniec nowości, które w najbliższym czasie zostaną wdrożone w centrum logistycznym. Póki co nie zdradza szczegółów.

W końcu ub.r. Morele przeniosło się do nowej, większej siedziby w Krakowie, co wyjaśniano rozwojem firmy i zespołu.

Także w ub.r. ogłoszono integrację e-sklepów należących do grupy na jednej platformie.

Morele rozgląda się za inwestorem

Detalista kontrolowany obecnie przez MCI jest w trakcie poszukiwania inwestora (w ub.r. MCI zapowiadało zamiar wyjścia ze spółki w 2022 r.). Plan strategiczny Morele zakłada dołączenie do grona trzech największych graczy na polskim rynku e-commerce w ciągu najbliższych kilku lat.