Nowe tonery HP są niemożliwe do regeneracji. To efekt umieszczenia w nich nowych czipów – informuje serwis tonernews.com.

Anonimowy autor twierdzi, że takie wkłady zastosowano w nowych w modelach monochromatycznych i przypuszcza, że pojawią się one także w maszynach kolorowych.

Zarzuca producentowi, iż prowadzi politykę mającą na celu „zmiażdżenie małych firm” (ponieważ opcja regeneracji stwarza możliwości lokalnym przedsiębiorstwom) i szkodzi środowisku.

Według autora wskutek takich działań na rynku pozostaną wkłady OEM HP i chińskie klony z odpowiednimi czipami, przeznaczone do jednorazowego użytku.

Autor przyznaje, że HP realizuje „solidny” program zbiórki zużytych tonerów i wkładów atramentowych w celu odzyskania z nich surowców, jednak ocenia, że biorąc pod uwagę związane z tym zużycie energii, jak też koszty wysyłki kaset, regeneracja jest znacznie lepszą opcją dla środowiska.

HP: „recykling w obiegu zamkniętym”

Grzegorz Konik, Country Supplies End User Sales Lead, HP Inc Polska, komentując publikację zapewnia, że dbanie o środowisko należy do priorytetów producenta.

„Zobowiązujemy się przede wszystkim do zmniejszenia swojego wpływu na środowisko poprzez stosowanie zrównoważonych praktyk produkcyjnych i dystrybucji. W ramach tego nasza firma inwestuje w nowoczesne technologie, które pozwalają na ograniczenie emisji CO2 i zużycia wody oraz energii. Prowadząc szereg działań związanych z odzyskiem i recyklingiem pustych kaset po tuszach i tonerach, oferujemy naszym klientom ich darmowy zwrot, także w ramach subskrypcji” – informuje Grzegorz Konik.

Nieodpowiednie jest więc stwierdzenie, że HP przyczynia się do zaśmiecania oceanów i wysypisk, gdyż puste kartridże w przyszłości użyte zostają do produkcji nowych pojemników. Nie bez znaczenia jest również fakt, że w HP recykling odbywa się w obiegu zamkniętym, co znacznie ogranicza ilości nowo produkowanego przez nas plastiku” – twierdzi przedstawiciel firmy.

Ponad 900 mln wkładów poddanych recyklingowi

Grzegorz Konik podaje, że do 2020 r. ponad 916 mln wykorzystanych wkładów atramentowych i tonerów HP zostało zwróconych przez klientów za pośrednictwem HP Planet Partners, a następnie poddanych recyklingowi w ramach tego programu.

Ponadto producent według niego m.in. współpracuje z organizacjami non-profit, aby umożliwić bezpłatny zwrot i recykling pustych kaset.

HP wykorzystuje też do produkcji nowych wkładów plastikowe odpady w ramach gospodarki obiegu zamkniętego, jak zużyte plastikowe butelki i wieszaki – zapewnia przedstawiciel producenta.

Spadła sprzedaż wkładów HP

Materiały eksploatacyjne to największy pod względem przychodów biznes w segmencie druku HP. W IV kw. finansowym, zakończonym 31 października ub.r., sprzedaż tonerów i tuszy HP zmniejszyła się o 10 proc. r/r (w ujęciu wartościowym). Cały segment druku producenta, łącznie ze sprzedażą urządzeń, w IV kw. odnotował przychody niższe o 7 proc. r/r (4,5 mld dol.), wypracowując 20-procentową marżę operacyjną. Dla porównania w segmencie Personal Systems (PC, monitory i in.) marża była blisko czterokrotnie niższa.