Google Cloud ramię w ramię z powołanym przez państwowych potentatów dostawcą rusza na podbój polskiego rynku. Został strategicznym partnerem Operatora Chmury Krajowej, który włączy do swojego portfolio usługi chmury obliczeniowej koncernu. Utworzy on w Warszawie tzw. Region Google Cloud – centrum infrastruktury i oprogramowania na Polskę i kraje Europy Środkowej i Wschodniej. Zapowiedziano, że zostanie ono wyposażone w 3 niezależne strefy dostępowe, co ma zagwarantować wysoką dostępność i ochronę przed zakłóceniami w działaniu usług. Polscy klienci będą mogli korzystać z usług Google'a, zawierając umowę z OChK.

Gigant ostrzy sobie zęby zwłaszcza na rynek polskich MŚP, gdzie wykorzystanie chmury jest obecnie znikome – w małych firmach poniżej 10 proc. wg GUS. CEO Google Cloud Thomas Kurian przyznaje, że przyspieszenie przechodzenia do chmury mniejszych i średnich biznesów w różnych branżach jest celem inwestycji w Polsce. Naszym rynkiem zajmą się specjaliści, którzy mają wspierać klientów w wykorzystaniu chmury.

Google na polskich umowach i fakturach

Operator Chmury Krajowej to spółka powstała w końcu 2018 r. z inicjatywy PKO BP i Polskiego Funduszu Rozwoju. Od września br. OChK oferuje usługi IaaS i PaaS dla przedsiębiorstw. Według deklaracji realizuje model multi-cloudu. Idea jest taka, by usługi pochodzące od globalnych dostawców chmury publicznej uzupełniały się z ofertą OChK.

OChK zapowiada wsparcie w transformacji cyfrowej w ramach umowy zawartej w polskiej jurysdykcji i zgodnej z wymogami polskich regulatorów. Deklaruje jedno rozliczenie dla wszystkich usług – własnych i partnerów.

OChK ma ambicję stać się wiodącym dostarczycielem usług chmurowych dla klientów biznesowych na polskim rynku. Szef OChK Michał Potoczek przekonuje, że dzięki aliansowi z Google'm polskie firmy będą mogły korzystać z tych samych rozwiązań co ich globalni konkurenci.

Polskie chmury wchłoną przedsiębiorstwa?

Znaczącym graczem na polskim rynku usług cloud computingu ma być również rządowa chmura, uruchomiona przez ministerstwo cyfryzacji w styczniu br.

Rosnący w siłę chmurowi krajowi potentaci mogą wpłynąć na zmianę modelu korzystania z usług infrastruktury IT na polskim rynku i przyciągnąć do chmur publicznych także mniejsze przedsiębiorstwa i urzędy, co oznaczałoby przynajmniej częściową rezygnację klientów biznesowych i administracji z lokalnego przetwarzania i inwestycji w instalacje on-premise.

Według GUS w 2018 r. 11,5 proc. polskich przedsiębiorstw wykorzystywało rozwiązania chmurowe.