Mniej obowiązków informacyjnych dla firm
Od 1 stycznia 2012 r. weszły w życie zmiany przepisów w ramach tzw. II ustawy deregulacyjnej. Będzie m.in. mniej papierologii z ZUS-em i łatwiej o interpretację przepisów podatkowych.
Według Ministerstwa Gospodarki nowelizacje wdrożone dzięki ustawie zmniejszą wydatki obywateli i firm o ok. 3 mld zł rocznie. Jedna z ważniejszych zmian dotyczy przepisów podatkowych. Otóż w przypadku różnego stosowania tych samych paragrafów przez organy podatkowe i skarbówkę, podatnik może zwrócić się do ministra finansów o interpretację (dotychczas takie prawo miał tylko urząd). Resort zapowiada, że istotne dla konkretnych branż kwestie będą rozstrzygane w sposób jednolity.
W tym roku będzie także mniej problemów z dokumentacją w firmach – z 10 do 5 lat skrócono czas przechowywania kopii deklaracji rozliczeniowych i imiennych raportów miesięcznych ZUS. Z 10 do 5 lat zmniejszono czas przedawnienia należności z tytułu składek do ZUS i KRUS. Druki ZUS RMUA – informacje o zapłaconych składkach do ZUS i NFZ – będą przekazywane raz na rok (dotychczas co miesiąc), a częściej tylko na żądanie ubezpieczonego. Zgodnie z nowelizacją kodeksu pracy zaległy urlop za rok poprzedni pracownik powinien wykorzystać do 30 września (dotychczas do 31 marca).
Podobne aktualności
Bruksela sypnie groszem dla polskich firm IT
Ministerstwo Gospodarki wybrało 12 branż, które będą mogły otrzymać dotacje w ramach funduszy UE. Jest wśród nich IT/ITC.
Nowe przepisy dotyczące cen. Lepiej się nie pomylić
Od 1 stycznia 2016 r. wejdzie w życie nowe rozporządzenie dotyczące pokazywania cen w sklepach. Warto je znać, bo za uchybienia grożą wysokie kary.
PARP: Test MSP
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zaprasza do wypełnienia ankiety i wyrażenia opinii na temat nowej propozycji ustawodawczej Ministerstwa Gospodarki dotyczącej partnerstwa publiczno-prywatnego.