Nowa wersja mks_vir weszła na rynek 9 maja br. Jego wydawcą jest nowa spółka mks_vir, powołana do życia przez Arcabit, który przejął prawa do marki po upadku firmy MKS w 2010 r.

Nowy mks_vir to pakiety typu Internet Security i Endpoint Security dostępne w trzech kategoriach: „Biznes”, „Dom i mała firma”, „Sektor publiczny i edukacja”. Jak twierdzi Grzegorz Michałek, prezes spółek mks_vir oraz Arcabit, nowy program jeszcze przed premierą wzbudził ogromne zainteresowanie instytucji z sektora publicznego, ponieważ według niego widać rosnącą potrzebę ochrony polskich urzędów z pomocą rodzimych rozwiązań.

Nowe pakiety mają funkcje ochrony danych, jak szyfrowane dyski, mechanizm SafeStorage, bezpieczną przeglądarkę, moduł kopii zapasowych itp. Do zarządzania pakietem i bezpieczeństwem sieci powstał moduł mks_vir Administrator wraz z konsolą. Program jest kompatybilny z Windows począwszy od XP i Server 2016, oraz z Androidem.

 

Tylko cyfrowo

Nowy mks_vir jest dystrybuowany wyłącznie w wersji elektronicznej. Nie są przewidywane wydania pudełkowe.

– Aktualnie tworzymy kanał dealerski – informuje szef mks_vir i Arcabita. Zapewnia, że partnerzy mogą liczyć na "bardzo atrakcyjną" politykę rabatowo-prowizyjną.

– Jako producent nie konkurujemy z dealerami i dystrybutorami – deklaruje szef spółki.

Zauważa jednak, że na stronie mks_vir jest dostępny także sklep dla użytkowników, którzy chcą kupić program bezpośrednio u producenta.

Grzegorz Michałek pytany o oczekiwane wyniki sprzedażowe mks_vir informuje, że firma nie robiła takiego szacunku.

– Takie dane nie są nam potrzebne, bo projekt już na dzień dzisiejszy ma bilans dodatni, a spółka dysponuje znacznymi środkami na rozwój i inwestycje – mówi szef firmy.

Dodaje, że produkty mks_vir są całkowicie niezależne od pakietów pod marką Arcabit, zarówno jeśli chodzi o funkcje jak i dystrybucję. Programy różnią się zastosowanymi rozwiązaniami i polityką cenową.

Prezes zapewnia, że skala zainteresowania produktem pozytywnie zaskoczyła spółkę – jeszcze przed oficjalną premierą rozpoczęła się sprzedaż, a w dniu premiery program pracował na kilku tysiącach maszyn. Wynika z tego, że znajomość marki mks_vir w firmach zajmujących się rozwiązaniami związanymi z cyberbezpieczeństwem wciąż jest duża.

Arcabit na początek, w 2016 r., udostępnił skaner antywirusowy online pod marką mks_vir. Wówczas premierę pakietów przewidywano w 2017 r.

– Opóźnienie premiery produktu w stosunku do pierwotnie planowanego na 2017 rok terminu wynikło ze znacznego rozszerzenia założeń technicznych projektu – głównie w zakresie pakietów przeznaczonych dla dużych sieci w wersji Endpoint – wyjaśnia Grzegorz Michałek. – Już teraz możemy powiedzieć, że przesunięcie daty premiery było trafną decyzją – użytkownicy bardzo sobie chwalą sieciową wersję pakietu mks_vir – przekonuje prezes.