Politechnika Poznańska nie otrzyma 200 mln zł, które miały być przeznaczone m.in. na Centrum Nowych Technologii i Innowacji i budowę komputera kwantowego – informuje Radio Poznań. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wstrzymało dotację i zapowiada analizę sprawy. Odmrożenie środków zależy od wyniku audytu.

Na początku października br., tuż przed wyborami, ówczesna wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Jadwiga Emilewicz, osobiście przekazała władzom Politechniki Poznańskiej symboliczny czek na 120 mln zł na budowę Centrum Nowych Technologii i Innowacji. Politechnika miała dołożyć do inwestycji 100 mln zł. Planowano, że ośrodek ruszy za 2 lata.

Celem była budowa komputera kwantowego, jak też laboratoriów i hubu technologicznego. W ośrodku naukowcy mieli pracować nad rozwiązaniami, które można następnie wykorzystać komercyjnie.

Miał być to kolejny krok w rozwoju badań poznańskich naukowców w oparciu o technologie kwantowe. W lutym 2022 r. zawarto umowę z IBM, dzięki której Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (przy Instytucie Chemii Biorganicznej PAN) dołączyło do sieci IBM Quantum Network, uzyskując dostęp poprzez chmurę do mocy obliczeniowej komputerów kwantowych w USA.

Według Radia Poznań politechnika otrzymała od rządu w ostatnich 2 latach w sumie 152 mln zł w obligacjach. Z wypowiedzi, na które powołuje się rozgłośnia wynika, iż zdaniem nowego ministra poprzednia władza preferowała niektóre uczelnie z uwagi na powiązania polityczne, a do takich należy poznańska politechnika, podczas gdy inne ośrodki akademickie w mieście nie mogły – jak twierdzi resort – liczyć na tak duże wsparcie. Stąd decyzja o wstrzymaniu wypłat i audycie. Politechnika nie komentuje sprawy.