Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii odpowiedzialny m.in. za transformację cyfrową, innowacyjność i międzynarodowe relacje gospodarcze otrzymał tegoroczną nagrodę „Cyfrowego Orła”. Został uhonorowany „za prowadzenie szeroko zakrojonych działań w obszarze cyfrowego rozwoju Polski, w tym za tworzenie przepisów dotyczących gospodarki opartej na wiedzy i innowacyjnych technologii.”

Nagroda jest przyznawana jako wyróżnienie polskiej branży cyfrowej, reprezentowanej przez Związek Cyfrowa Polska. Otrzymują ją przedstawiciele administracji publicznej i instytucji, którzy z sukcesem angażują się w rozwój sektora cyfrowego w Polsce. W tym roku „Cyfrowego Orła” wręczono po raz szósty.

„Minister Waldemar Buda już od dawna udowadnia swoje zaangażowanie na rzecz rozwoju cyfryzacji i innowacji w Polsce, wspierając transformację cyfrową polskich przedsiębiorstw oraz państwa. Jedną z ostatnich inicjatyw jest cyfryzację pozwoleń budowlanych. To potrzebny krok, który z pewnością ułatwi całą procedurę. Tegoroczny laureat „Cyfrowego Orła” budował i wciąż buduje relacje między administracją publiczną i biznesem” – uzasadniał przyznanie wyróżnienia Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska.

Dodał, że minister Buda pracuje także nad przyciąganiem inwestorów do Polskiej Strefy Inwestycji i wspiera działalność Specjalnych Stref Ekonomicznych.

„W Ministerstwie Rozwoju i Technologii przez cały czas szukamy możliwości wychodzenia naprzeciw potrzebom przedsiębiorców i obywateli. Proponujemy narzędzia cyfrowe, które ułatwiają życie, zwiększają produktywność i zmniejszają koszty” – zapewnia Waldemar Buda, podając jako jeden z ostatnich przykładów wdrożenie wspomnianej elektronicznej książki obiektu budowlanego i dziennika budowy.

Dotychczas statuetkę „Cyfrowego Orła” Związku Cyfrowa Polska otrzymali: premier Mateusz Morawiecki, była minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, były minister cyfryzacji Marek Zagórski oraz pełnomocnik prezesa rady ministrów ds. GovTech Justyna Orłowska, a także były wiceminister finansów Jan Sarnowski.