Kluczowe dane jeszcze długo nie będą gromadzone i udostępniane w chmurze, zwłaszcza opartej o zewnętrzne rozwiązania – uważa Janusz Cieszyński, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa. „Chcemy mieć te dane pod naszą pełną kontrolą” – stwierdził według PAP podczas posiedzenia komisji sejmowej. Wyjaśnił to względami bezpieczeństwa.

Jednak ocenia jednocześnie, że chmura to przyszłość i jest zwolennikiem zwiększenia jej wykorzystania w administracji. Według niego sprawdza się ona zwłaszcza wtedy, gdy niezbędne jest szybkie udostępnienie potrzebnego rozwiązania.

Szef Polskiego Fundusz Rozwoju Paweł Borys, podkreślił natomiast, że upowszechnienie chmury to strategiczna kwestia dla rozwoju polskiej gospodarki. PFR wraz PKO BP był inicjatorem utworzenia w 2018 r. Operatora Chmury Krajowej, który ma pomóc polskim firmom w korzystaniu z cloud computingu i chce być wiodącym dostawcą usług chmurowych dla krajowych przedsiębiorstw. Oferuje usługi IaaS i PaaS, wchodzi także w partnerstwa z globalnymi graczami.

Według danych GUS z ub.r. 24 proc. polskich firm korzystało z płatnych usług chmury publicznej, jednak najczęściej była to poczta elektroniczna, a z przechowywania danych w chmurze – jedynie ok. 13 proc.

Według IDC wartość rynku cloud computingu w Polsce w 2020 r. wyniosła 475 mln dol. (ok. 1,85 mld zł). Do 2025 r. powinna przekroczyć 1 mld dol.