Inwestycje w ICT w Europie osiągną w tym roku wartość 1,1 bln dol., co oznacza wzrost o 4 proc. r/r – według IDC. Wydatki będą więc zwiększać się pomimo inflacji, niedoboru fachowców i wojny na Ukrainie.

Co więcej, analitycy przewidują dalszy solidny wzrost do 2026 r. – średnio o 5 proc. rocznie, do kwoty blisko 1,4 bln dol.

Oprogramowanie przyciągnie inwestycje, stagnacja w sprzęcie

Wzrost będą napędzać głównie nakłady na oprogramowanie w 2022 r., w tym na chmurę. Z kolei rynek sprzętu spadnie o 0,1 proc. w br. Na wydatki na urządzenia największy wpływ będzie miała inflacja i rosnące koszty życia, jak też niedobory produktów i wstrzymane dostawy.

Konsumenci, bankowość i produkcja będą wydawać najwięcej na ICT w 2022 r. (w sumie 46 proc. całego rynku). Inwestycjom sprzyja to, iż wiele branż zwraca się ku automatyzacji, aby zoptymalizować procesy i zminimalizować zakłócenia.

Banki będą koncentrować się na procesach transformacyjnych, które skupiają się na automatyzacji i kliencie.

Z kolei w produkcji brak wykwalifikowanych pracowników sieje spustoszenie w łańcuchu dostaw. Inwestycje w wielu przedsiębiorstwach będą więc miały na celu automatyzację procesów i zmniejszenie ich zależności od pracy ludzkiej.

Rosja 23 proc. na minusie

Co do Rosji, to IDC prognozuje 23 proc. spadek wydatków na ICT w 2022 r. Będzie to spowodowane silnym zmniejszeniem wydatków na sprzęt, ale przewiduje się, że wydatki na oprogramowanie i usługi IT będą wyższe.

ICT dobrą odpowiedzią na problemy europejskich firm
„Europejskie firmy stoją w obliczu szeregu wyzwań, w tym niedoborów umiejętności, zakłóceń łańcucha dostaw, ożywienia po Covid-19, wysokiej inflacji, rosnących kosztów życia i konfliktu zbrojnego w Europie Wschodniej. Technologia okazała się dla wielu odpowiedzią na te wyzwania, ponieważ organizacje zwracają uwagę na automatyzację i podejmowanie decyzji w czasie rzeczywistym, aby zmaksymalizować swoją wydajność w trudnych czasach” – komentuje Andrea Minonne, kierownik ds. badań w IDC UK.