Najbliższy poniedziałek, 26 lutego br., jest ostatnim dniem na wysłanie przez mikroprzedsiębiorców Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK_VAT) za styczeń 2018 r. Z badań przeprowadzonych na zlecenie firmy e-file wynika, że jeszcze na początku tego tygodnia 45 proc. polskich mikroprzedsiębiorców nie wiedziało nic albo wiedziało niewiele na temat nowego obowiązku. Jedynie 9,5 proc. badanych twierdziło, że świetnie orientuje się w kwestii JPK. Najgorzej poinformowaną grupą okazały się być osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.

Na kilkanaście dni przed zbliżającym się terminem, tylko 14 proc. firm złożyło w Ministerstwie Finansów swoje pierwsze rozliczenie JPK_VAT. 51 proc., wciąż nie było do tego przygotowanych.  Nieco ponad jedna trzecia (34 proc.) przedsiębiorców deklarowała, że ma przygotowane pliki do wysłania. 14 proc. nie poczyniło jednak żadnych kroków, aby sprostać nowym regulacjom prawnym.

Co więcej, ponad połowa badanych przedsiębiorców (53,8 proc.), przyznała się do strachu związanego z pierwszą wysyłką JPK_VAT. Najbardziej boją się ci, którzy rozliczają się samodzielnie. 15,5 proc. przedsiębiorców obawia się problemów z e-podpisem a co czwarty ewentualnych, dodatkowych kosztów. Najwięcej badanych, 44 proc., boi się jednak potencjalnych kar finansowych.

Pomoc w złożeniu pierwszego JPK_VAT zaoferowało przedsiębiorcom w najbliższych dniach Ministerstwo Finansów wraz z Krajową Administracją Skarbową. Pomoc będzie dotyczyła zarówno wysłania JPK za styczeń 2018 jak i założenia profilu zaufanego na platformie e-PUAP. Specjaliści od JPK będą dyżurować w urzędach skarbowych w sobotę, 24 lutego, w godz. 9.00-13.00 oraz w poniedziałek, 26 lutego, do godz. 22.00. Zainteresowani mogą też zwrócić się o poradę do konsultantów Krajowej Informacji Skarbowej (numery telefonów: 801055055 lub 22/3300330). W sprawach e-podpisu można liczyć również na pomoc ekspertów Ministerstwa Cyfryzacji, którzy będą dostępni pod numerem 42/2535450 w piątek, sobotę i poniedziałek.

Poza tym, informacje o JPK_VAT można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Finansów – www.jpk.mf.gov.pl. Na kanale YouTube Ministerstwa Finansów są też dostępne filmy instruktażowe dotyczące tworzenia i wysyłania JPK przez aplikację e-mikrofima. Pytania techniczne związane z JPK_VAT można zadawać mailowo na adres jpk.helpdesk@mf.gov.pl.