Wydatki na usługi infrastruktury chmurowej wzrosły o 36 proc., do 47 mld dol. w II kw. 2021 r. – według Canalys. Oznacza to wydatki o ponad 5 mld dol. wyższe niż w poprzednim kwartale oraz o ponad 12 mld dol. więcej niż w II kw. 2020 r. Na takie pieniądze przełożyło się przyspieszenie migracji obciążeń i tworzenie aplikacji natywnych w chmurze – twierdzą analitycy.

Zauważają, że w czasie pandemii podmioty ze wszystkich branż skupiły się na odporności biznesu, co zwiększyło tempo transformacji cyfrowej i wykorzystania chmury.

Wydatki na infrastrukturę chmurową od I kw. 2018 r. do II kw. 2021 r.

Troska o środowisko ma jeszcze zwiększyć znaczenie usług w chmurze. Klienci będą częściej z nich korzystać, aby uwolnić się od niektórych obowiązków związanych z ochroną środowiska i osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju – zdaniem Canalys.

Chmurowi giganci będą w 100 proc. zieloni

Jak zauważono, trzej najwięksi dostawcy, którzy łącznie odpowiadali za 61 proc. wydatków klientów na chmurę w II kw. 2021 r., zmniejszają ślad węglowy i zamierzają jeszcze go zminimalizować. Ma to dla nich kluczowe znaczenie, biorąc pod uwagę skalę działalności.

Liderem rynku infrastruktury chmurowej jest AWS z 31 proc. udziału po wzroście o 37 proc. r/r. Obecnie 40 proc. działalności Amazona opiera się na odnawialnych źródłach energii, a w 2030 r. ma to być 100 proc. (w AWS – już w 2025 r.).

Microsoft Azure zajął drugie miejsce z 22 proc. udziałem. Wzrósł o 51 proc. Do 2025 r. planuje, że jego centra danych będą w 100 proc. zasilane z odnawialnych źródeł.

Z kolei Google Cloud osiągnął poziom 8 proc. rynku po wzroście o 66 proc. Wyznaczył 2030 r. jako termin, gdy we wszystkich centrach danych i kampusach firmy będzie wykorzystywana energia odnawialna.

„Coraz więcej kontraktów na usługi chmurowe będzie zawierało wymagania dotyczące zrównoważonego rozwoju” – uważa główny analityk Canalys, Matthew Ball. „Klienci będą stale oceniać swoich dostawców i wykorzystywać strategie wielochmurowe, aby osiągnąć najniższy ślad węglowy” – twierdzi ekspert.

Najwięksi dostawcy infrastruktury chmurowej