Mieszane wyniki sprzedaży przełączników
Centra danych inwestują w switche o coraz większej prędkości. Cisco straciło sporą część udziału w rynku.
„Ery chmury i AI zwiększają zapotrzebowanie na łączność” — twierdzi ekspert.
Światowe przychody ze sprzedaży przełączników Ethernet spadły o 14,1 proc. rok do roku w II kwartale 2024 r., do 10,2 mld dol., ale wzrosły o 15,4 proc. w porównaniu z I kw. 2024 r. – ustaliło IDC.
W Europie Zachodniej rynek switchy skurczył się o 24,2 proc. r/r, lecz poprawił się o 4,3 proc. sekwencyjnie.
Globalnie wyniki były mieszane. Sprzedaż do centrów danych zwiększyła się o 7,6 proc. rok do roku i o 15,8 proc. sekwencyjnie (wobec I kw. 2024 r.).
Duże wzięcie ma 200/400 GbE
Przychody z przełączników 200/400 GbE wzrosły aż o 104,3 proc. rok do roku i 35,7 proc. sekwencyjnie, co wskazuje na duże zainteresowanie najszybszym sprzętem, używanym w centrach danych.
Przychody z przełączników 100 Gb poprawiły się z kolei o 13 proc. sekwencyjnie.
Sprzedaż firm ODM nadal stanowi rosnącą część segmentu centrów danych i w II kw. br. była aż 66,9 proc. na plusie r/r.
Blisko 30 proc. spadku w kampusach
Segment rynku przełączników Ethernet poza centrami danych, który obejmuje sprzęt zazwyczaj wdrażany w kampusach przedsiębiorstw i w oddziałach, spadł wyraźnie, o 28,9 proc. rok do roku, aczkolwiek wzrósł o 15 proc. w porównaniu z I kw. 2024 r.
Dołek był spowodowany częściowo porównaniem z rekordowo wysokimi przychodami rok wcześniej, co wynikało z nadrabiania zaległości w dostawach. Przychody z przełączników 1GbE stopniały o 35,7 proc. rok do roku, ale wzrosły o 10,4 proc. sekwencyjnie.
Potrzebna jest większa prędkość dla AI
„W centrach danych przedsiębiorstwa i dostawcy usług wdrażają switche o coraz większej prędkości, aby obsługiwać szybko rosnące obciążenia AI. W części rynku poza centrami danych, dostawcy przełączników dodają możliwości AI w platformach zarządzania oprogramowaniem w celu poprawy operacji i wydajności. W sumie przełączanie Ethernet pozostaje jedną z kluczowych technologii napędzających transformację cyfrową i sieciową” – uważa Brandon Butler, starszy kierownik ds. badań w IDC.
Spadek na rynku routerów
Przychody ze sprzedaży routerów dla dostawców usług zmniejszyły się o 35,2 proc. rok do roku do 3,2 mld dol. w II kwartale 2024 r. oraz 3,4 proc. sekwencyjnie. Przedsiębiorstwa odnotowały spadek zakupów o 14,9 proc. r/r, ale wzrost o 14,7 proc. sekwencyjnie.
Dołek Cisco, rosną Arista i Huawei
Cisco pozostaje zdecydowanym liderem rynku przełączników, jednak udział firmy w II kw. br. skurczył się do 34,8 proc. z 47,1 proc. przed rokiem. Jego przychody na switchach spadły o 36,6 proc. rok do roku, a wzrosły o 2,1 proc. sekwencyjnie.
Arista (nr 2 na rynku), która koncentruje się na sprzęcie dla centrów danych, w II kw. br. urosła natomiast o 12,4 proc. r/r, a Huawei (nr 3) o 15,5 proc. r/r.
Przychody Cisco ze sprzedaży routerów dla dostawców usług i przedsiębiorstw stopniały w II kwartale 2024 r. o 39,2 proc. rok do roku.
Podobne aktualności
Trzy kategorie produktów ciągną w górę sprzedaż w dystrybucji IT w USA
„Dystrybutorzy IT pozostają kluczowym elementem udanej strategii” - twierdzi ekspert.
Europejskie wydatki na AI sięgną 133 mld dolarów w 2028 r.
Już ok. 40 proc. firm w Europie dokonuje znacznych inwestycji w generatywną sztuczną inteligencję.