Nowe dane z amerykańskiego rynku pracy IT pokazują krajobraz po masowych zwolnieniach, jakie przeprowadzili giganci branży w końcu ub.r. i na początku br. (jak Amazon, Meta, Microsoft i in.).

Otóż z analizy CompTIA opartej na danych federalnego Biura Statystyki Pracy wyłania się niejednoznaczny obraz. Pozytywnym sygnałem jest wysoki wzrost zatrudnienia w sektorze technologicznym. W kwietniu br. zwiększyło się o 18,8 tys. stanowisk. To najwyższa miesięczna liczba od sierpnia 2022 r., czyli z czasów przed wielkimi zwolnieniami.

Jednak z drugiej strony liczba posad dla pracowników IT w całej gospodarce USA skurczyła się o 99 tys. pozycji. W efekcie bezrobocie w zawodach IT w kwietniu br. podskoczyło do 2,3 proc. z 2,2 proc. w marcu i lutym oraz 1,5 proc. w styczniu br. To jednak nadal mniej niż przeciętna stopa bezrobocia w kraju (3,4 proc.).

Pracodawcy zamieścili w kwietniu br. ponad 300 tys. ofert pracy na stanowiska IT wobec 316 tys. w marcu br. Tym niemniej taka ilość rekrutacji w ocenie ekspertów wskazuje, że zapotrzebowanie na talenty utrzymuje się.

Jakich fachowców potrzeba najbardziej

W firmach IT w USA największy wzrost liczby miejsc pracy w kwietniu br. nastąpił w obszarze usług IT i tworzenia oprogramowania na zamówienie (+12 700). Za oceanem potrzeba również wyraźnie więcej fachowców od infrastruktury chmurowej, przetwarzania danych i hostingu (+7300). Przybyło także stanowisk przy produkcji komputerów, półprzewodników i komponentów (+3200).

Co do innych branż, to pracowników IT najaktywniej rekrutowała administracja (32 861), sektor finansowy (32 820) i produkcja (31 959).

W USA w kwietniu br. największą liczbę ofert pracy odnotowano w Waszyngtonie, Nowym Jorku, Dallas, Los Angeles i Chicago. Z kolei w Dallas, Houston, Filadelfii, Bostonie i Seattle miesięczny wzrost liczby ofert pracy IT był największy. Co ciekawe, nie ma na tej liście regionu San Francisco.

Ponownie wzrosła liczba ofert pracy zdalnej i hybrydowej – łącznie do ponad 65 tys. Najwięcej takich posad czeka za oceanem na programistów, kierowników projektów, analityków danych – informuje nowy “CompTIA Tech Jobs Report”.