Nowy model licencyjny dotyczy Windows Server 2016 Standard oraz Datacenter. System wejdzie na rynek latem przyszłego roku. Według Microsoftu zmiana ułatwi klientom używanie oprogramowania w ramach chmur hybrydowych. Z kolei eksperci i partnerzy, na których powołuje się amerykański CRN, ostrzegają, że będzie drożej dla klientów korzystających z wirtualizacji, gdyż zapłacą oni więcej za licencje Standard albo zaktualizują system do droższej edycji Datacenter. Liczba instancji wirtualnych OS nie jest w niej ograniczona.

Zwłaszcza klienci, którzy korzystają obecnie z kilku licencji Standard na jednym serwerze, po wprowadzeniu nowych zasad mogą być skłonni do aktualizacji do edycji Datacenter. Obecnie wielu z nich używa kilku serwerów z wielordzeniowymi procesorami, co pozwala im ograniczyć koszty standardowej licencji. Oprócz ryzyka zwiększenia kosztów problemem dla klientów może być właściwe ustalenie liczby licencji potrzebnych w nowym modelu sprzedaży.

W ocenie ekspertów po wprowadzeniu wcześniej licencjonowania na rdzeń w SQL Server znacznie zwiększyły się koszty dla wielu klientów. Licencje na rdzeń zostaną wprowadzone także w System Center 2016.

Z kolei z punktu widzenia Microsoftu taki model pozwala lepiej zmonetyzować rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową serwerów.

Wraz z wprowadzeniem Windows Server 2016 edycja Datacenter zyska nowe funkcje, obejmujące pracę w sieci, bezpieczeństwo i SDN. Obecnie główna różnica między wyższą a niższą wersją systemu polega na tym, że w Datacenter nie ma limitu wirtualnych instancji systemu.