Microsoft przejmie ZeniMax Media, korporację do której należy Bethesda Softworks – jeden z największych deweloperów gier na świecie. Wartość transakcji ustalono na kwotę 7,5 mld dol. Jej finalizacja jest spodziewana w I poł. 2021 r.

Bethesda ze swoim portfolio gier ma wzmocnić biznes Xbox, gdy na rynku będą już premierowe konsole nowej generacji. Dzięki transakcji Microsoft zwiększy liczbę posiadanych studiów kreatywnych z 15 do 23. Studia przejmowanych firm zatrudniają 2,3 tys. osób. Serie stworzone przez Bethesdę trafią na Xbox Game Pass. Firma ma na swoim koncie m.in. takie tytuły jak Fallout, Scrolls, Doom, Wolfenstein. Nowe trafią do usługi subskrybenckiej Microsoftu.

Duży wzrost biznesu Xbox

W minionym roku finansowym Microsoftu, zakończonym 30 czerwca br., biznes kontentu i usług Xbox zwiększył przychody o 65 proc. wobec poprzedniego roku (firma nie ujawnia kwot).

„Gry to najbardziej ekspansywna kategoria w branży rozrywkowej” – uważa Satya Nadella, CEO Microsoftu.

Według Microsoftu oczekuje się, że rynek gamingowy przekroczy sumę 200 mld dol. przychodów w 2021 r.

Według prognozy Newzoo z maja br. wartość rynku gier globalnie w tym roku sięgnie blisko 160 mld dol., co oznaczałoby wzrost o ponad 9 proc. wobec 2019 r. W 2023 r. przewidywane jest przejście bariery 200 mld dol.

Jak podaje Microsoft, głównym czynnikiem rozwoju rynku są gry oraz chmurowe usługi gamingowe, jak Xbox Game Pass, który ma ponad 15 mln subskrybentów.

Koncern utrzymuje, że dzięki inwestycjom w kontent, społeczność i chmurę obliczeniową, strategia gamingowa Microsoftu wyróżnia spółkę na tle konkurencji.