Fundamentem tego wielopoziomowego planu jest otwarcie nowego regionu data center Microsoft w Polsce. Dołączy on do globalnej infrastruktury regionów chmurowych Microsoft, w której skład wchodzi 59 regionów z dostępnością usługi Microsoft Azure w ponad 140 krajach. Data center zapewni  firmom lokalny dostęp do pełnej oferty usług chmurowych Microsoftu.

Koncern z Redmond  podpisał też strategiczne porozumienie z Operatorem Chmury Krajowej, której celem jest wsparcie lokalnych organizacji w procesie ich transformacji cyfrowej i kreowania innowacji.Przewiduje ona w szczególności wykorzystanie możliwości nowego regionu data center na rzecz polskich instytucji publicznych i przedsiębiorstw z kluczowych sektorów rynku, takich jak administracja rządowa, ochrona zdrowia, edukacja, produkcja, handel detaliczny, energetyka oraz finanse i ubezpieczenia.

Istotnym elementem ogłoszonej dzisiaj inwestycji jest kompleksowy i długoterminowy program podnoszenia kwalifikacji, który obejmie około 150 000 pracowników, specjalistów IT, nauczycieli, studentów i obywateli. Program rozwoju umiejętności będzie obejmował szkolenia, programy e-learningowe, warsztaty i hakatony dotyczące przetwarzania w chmurze, wykorzystania technologii AI i uczenia maszynowego, przetwarzania dużych zbiorów danych i Internetu rzeczy.