Windows Phone 8 współpracuje z komputerami z Windows 8, Windows RT i konsolą Xbox 360 oraz usługami w chmurze SkyDrive. Dzięki kompatybilności użytkownik może np. edytować dokument na telefonie i dokończyć pracę na komputerze. Tak jak systemy znane już z urządzeń PC, Windows Phone 8 ma kafelkowy interfejs. Wyróżniają go Live Tiles, czyli „żywe kafelki”, dzięki którym użytkownik może spersonalizować ekran swojego urządzenia, umieszczając na nim np. kontakty, wybrane aplikacje, muzykę, gry, zdjęcia. Do dyspozycji są trzy rozmiary oraz 20 kolorów kafelków. Wśród wyróżników Windows Phone 8 są także:

– Live Apps – aplikacje umożliwiające dostęp do bieżących informacji z ekranu startowego, np. ofert w serwisie zakupów grupowych, wpisów na Facebooku.

– sklep z aplikacjami – do wyboru jest 120 tys. aplikacji, w tym 7 tys. polskich.

– Kącik Dziecięcy –  specjalna konfiguracja umożliwia udostępnianie dziecku wybranych aplikacji i funkcji.

– pokoje – pozwalają na tworzenie grup z innymi użytkownikami Windows Phone 8, np. z rodziną, przyjaciółmi. Dzięki tej funkcji można rozmawiać na czacie, dzielić się dokumentami, zdjęciami.

– licznik transferu – zmniejsza ilość pobieranych z sieci danych poprzez kompresję zdjęć na stronach internetowych, pokazuje ile danych zużywa aplikacja, informuje o bliskim wyczerpaniu limitu. Opcja będzie dostępna u niektórych operatorów.

– portfel i NFC – umożliwia płatności z pomocą modułu NFC (near-field communications), zakładanie kart lojalnościowych, członkowskich.

– Skype – korzystając z komunikatora użytkownicy mogą wykonywać i odbierać połączenia jak w zwykłym telefonie. Skype jest stale włączony i dostępny.

W Polsce w połowie listopada w Polsce będą dostępne telefony Nokia Lumia 920 i 820 z Windows Phone 8. Swoje urządzenia zapowiedzieli także HTC i Samsung.