Microsoft zgodził się zwiększyć prawo do naprawy – informuje serwis Neowin. Stało się to po tym, jak organizacja analizująca wpływ elektrośmieci na środowisko – As You Sow, wystosowała rezolucję akcjonariuszy, w której wezwano koncern z Redmond do wprowadzenia przyjaznych środowisku regulacji dotyczących napraw.

Koncern ugiął się i zapowiedział, że spełni postawione warunki. Kluczowym wydaje się poprawa dostępności dokumentacji i części niezbędnych do serwisowania urządzeń z linii Surface oraz Xbox poza siecią autoryzowanych partnerów serwisowych.

Co więcej gigant obiecał także wdrożenie mechanizmów, które umożliwią „lokalne opcje naprawy dla konsumentów”.

Ponadto Microsoft zgodził się zlecić niezależne badania, jaki wpływ na środowisko będzie miało poszerzenie możliwości napraw urządzeń Surface i Xbox.

Na poszerzenie prawa do naprawy naciskają zarówno amerykańskie władze (FTC – Federalna Komisja Handlu), jak i Komisja Europejska.

W zeszłym roku Microsoft zapowiedział, że zamierza osiągnąć „neutralność węglową” do 2030 r.

Warto też odnotować, że Microsoft w ostatnich latach znacznie poprawił jakość urządzeń Surface. W ostatnim rankingu niezawodności PC amerykańskiego serwisu Rescuecom z ub.r., komputery Microsoftu okazały się sprzętem, który najrzadziej się psuje.