Microsoft znalazł się pod lupą Komisji Europejskiej ze względu na skargi na nadużywanie swojej pozycji na rynku. Wyciąga więc rękę do konkurentów na kontynencie.

Brad Smith, prezydent Microsoftu, zapowiedział zmianę warunków licencji, co pozwoli hostować europejskim dostawcom cloudu oprogramowanie amerykańskiego koncernu na korzystniejszych warunkach. OVHcloud skarżyło się Komisji Europejskiej, że gigant wprowadził bardziej restrykcyjne zasady licencji na hosting Office 365 dla dostawców, którzy jednocześnie nie odsprzedają usług chmurowych Microsoftu.

Microsoft: będziemy wspierać europejskie firmy chmurowe

Nowa inicjatywa wspiera europejskich dostawców chmury, aby mogli łatwiej hostować szerszą gamę produktów Microsoftu w swojej infrastrukturze – zachęca Brad Smith.

Prezydent koncernu zapowiada m.in. partnerstwa i wsparcie europejskich dostawców chmury, a także dostosowanie ofert do wymagań suwerenności danych poprzez partnerstwa z lokalnymi firmami.

Microsoft utworzy ponadto nowy zespół, który będzie współpracował bezpośrednio z europejskimi dostawcami cloud.

„To nie ostatni krok”

„Jak powiedziałem na jednym ze spotkań wideo kilka tygodni temu z dyrektorem generalnym europejskiego dostawcy chmury, naszym celem jest przekształcenie długiej listy problemów w krótszą listę problemów. Dzisiaj robimy duży krok, ale niekoniecznie ostatni” – informuje Smith na blogu.

Twierdzi, że ostatnio rozmawiał z kilkoma szefami europejskich firm chmurowych, a nowa inicjatywa jest efektem tych spotkań.

Europejskie firmy ofiarami „friendly fire”

Jeden z dyrektorów z Europy miał powiedzieć prezydentowi koncernu z Redmond, iż czuł, że „stał się ofiarą 'friendly fire’ w rywalizacji Microsoftu z Amazonem”. Smith przyznał mu rację.

„W ciągu ostatnich kilku lat nasza koncentracja na konkurowaniu z największymi spowodowała, że ​​nie zwracaliśmy tak dużej uwagi na wpływ na naszych partnerów będących dostawcami chmury” – bije się w piersi prezydent – „Od dzisiaj wprowadzamy zmiany, aby temu zaradzić” – zapewnia.

OVHcloud komentując zapowiedzi stwierdza, że poczeka na konkretne warunki Microsoftu. Zapewnia o determinacji „by bronić równych szans dla europejskiego ekosystemu chmury”.

„Uczciwe licencjonowanie” dla klientów

Co więcej, Smith oznajmił, że gigant pójdzie na rękę europejskim klientom w sprawie uproszczenia zasad licencjonowania. Zmiany według niego są po części inspirowane zasadami Fair Software Licencing, stworzonymi przez europejskie organizacje CIGREF (Club Informatique des Grandes Entreprises Françaises) i CISPE (Cloud Infrastructure Services Providers in Europe).

Klienci łatwiej połapią się w licencjach (wedle obietnicy)

Warunki licencyjne „będą jaśniej napisane, umożliwią klientom łatwe określenie ich kosztów licencyjnych i pozwolą łatwiej określić ich zobowiązania” – twierdzi przedstawiciel Microsoftu.

Byłaby to prawdziwa ulga dla użytkowników. Okaże się, jak to wyjdzie w praktyce.

Rozszerzenie Software Assurance

Prezydent anonsuje także, że nastąpi m.in. modyfikacja i rozszerzenie programu Software Assurance.

„Rozszerzymy pakiet Software Assurance, aby umożliwić klientom korzystanie z ich licencji u dowolnego europejskiego dostawcy usług w chmurze, który świadczy je we własnych centrach danych” – pisze Smith.

Licencje Windows Server tylko na moc

Zapowiada też ułatwienia w licencjonowaniu Windows Server dla środowisk wirtualnych i chmury.

„Dzięki wprowadzanym przez nas zmianom klienci będą mogli teraz kupować licencje tylko na potrzebną im pojemność zwirtualizowanej mocy obliczeniowej, bez konieczności liczenia rdzeni fizycznych, na których hostowane jest środowisko zwirtualizowane” – obiecuje prezydent koncernu z Redmond.

CISPE: problem pozostaje

Ustępstwa giganta wobec europejskich firm i klientów niekoniecznie jednak uchronią go przed postępowaniem w Brukseli.

CISPE, zrzeszające dostawców infrastruktury chmurowej w Europie, uważa, że inicjatywa współpracy ze strony Microsoftu nie rozwiązuje problemu. Polega on według szefa organizacji na tym, że amerykański koncern naruszając zasady konkurencji łączy usługi infrastruktury cloud z oprogramowaniem do współpracy. Zrzeszenie uważa więc, że Komisja Europejska powinna kontynuować postępowanie wobec Microsoftu.

Kilkanaście proc. Europy w Europie

Microsoft może sobie pozwolić na gest wobec europejskich firm, bo liczy się przede wszystkim rywalizacja z Amazonem i Google’m.

Udział europejskich graczy w rynku infrastruktury chmurowej systematycznie się kurczy. W ub.r. zmniejszył się w Europie do 16 proc. (dane za II kw. 2021 r. Synergy Research), czyli ponad 80 proc. rynku na kontynencie mają amerykańscy i w niewielkiej skali chińscy dostawcy.

W skali globalnej Amazon, Microsoft i Google rosną w chmurze 35 – 50 proc. rocznie, zyskując coraz większą dominację, a mniejsze firmy 10 – 20 proc.

Postępowanie Komisji Europejskiej raczej nie zatrzyma tego trendu. Także stowarzyszenie Gaia-X, które ma pomóc Europie odzyskać cyfrową suwerenność, zdaniem krytyków niekoniecznie spełnia oczekiwania. Francuska firma Scaleway wyszła z organizacji twierdząc, że inicjatywa jest pod wpływem największych graczy spoza Europy i sprzyja ich interesom.