SQL Server 2014 działa w czasie rzeczywistym dzięki wbudowanej technologii przetwarzania w pamięci (OLTP In-Memory), współdziałaniu z chmurą publiczną oraz mechanizmom disaster recovery Microsoft Azure. Nowe możliwości SQL Server 2014 stanowią uzupełnienie platformy chmurowej Microsoftu. Celem jest oferowanie kompletnej hybrydowej platformy danych, która obejmuje chmurę i środowisko lokalne.

Nowe funkcje oprogramowania SQL Server 2014 to m.in.:

• Przetwarzanie transakcji online (OLTP) In-Memory. Według Microsoftu dzięki tej technologii wydajność przetwarzania transakcji bazodanowych rośnie średnio 10, a nawet 30-krotnie. Producent poinformował, że ta funkcja jest dostępna bez dodatkowych opłat.

• Indeks kolumnowy In-Memory (DW). Został po raz pierwszy wprowadzony w SQL Server 2012. W nowej wersji umożliwia aktualizowanie danych oraz odczyt i zapis w hurtowni danych, jednocześnie zapewniając szybką obsługę kwerend i wyższy współczynnik kompresji.

• Nowe scenariusze hybrydowe dla platformy Microsoft Azure, w tym uproszczone tworzenie kopii zapasowych na Azure oraz możliwość skonfigurowania maszyny wirtualnej Microsoft Azure jako zapasowego, zawsze włączonego systemu. Ma to ułatwić szybkie odtwarzanie danych po awarii. Nowe narzędzie umożliwia także tworzenie w środowisku Microsoft Azure szyfrowanych i skompresowanych kopii zapasowych danych z poprzednich wersji SQL Servera.

• SQL Server 2014 jest również dostępny w postaci maszyny wirtualnej Microsoft Azure. In-Memory można wdrożyć w chmurze w ciągu kilku minut.

– Pierwsza wersja SQL Server z wbudowanymi funkcjami In-Memory zadebiutowała w 2010 r., a w roku 2012 wprowadziliśmy technologię transakcji OLTP in-memory. Wszystkie te elementy zostały znacznie ulepszone – twierdzi Marek Zamłyński, dyrektor działu Server&Tools w polskim oddziale Microsoftu.

Microsoft informuje również o udostępnieniu rozwiązania w 100 proc. zgodnego z biblioteką Apache Hadoop — usługi Microsoft Azure HDInsight z obsługą platformy Hadoop w nowej wersji 2.2. Usługa Microsoft Azure HDInsight wykorzystuje możliwości nowej platformy, takie jak funkcje YARN i Stinger Phase 2 (co według producenta pozwala uzyskać nawet 40-krotnie wyższą wydajność i kompresję danych na poziomie 80 proc.).

Wraz z premierą SQL Server Microsoft ogłosił również wyniki nowego badania przeprowadzonego przez IDC. Okazuje się, że firmy, które inwestują m.in. w technologie i dane, uzyskują wyższy o 60 proc. zwrot z inwestycji w swoje zasoby. Potencjał biznesowy takich rozwiązań w skali światowej wyceniono na imponującą kwotę 1,6 bln dol., a w Polsce – na 12 mld dol.