Microsoft kasuje zespół „Modern Life Experiences”, który liczy ok. 200 osób. Pracownicy mają dwie opcje: poszukają sobie nowego zajęcia w firmie w ciągu 60 dni, albo wezmą odprawy i odejdą – informuje Bussines Insider.

Zespół powstał w 2018 r. w celu „odzyskiwania konsumentów”. Koncentrował się na badaniu i rozwoju projektów skoncentrowanych na klientach domowych i reagowaniu na ich potrzeby. Np. pracował nad rozwiązaniem Family Safety, przekształcając to, co kiedyś było funkcją systemu Windows, w cyfrowe i fizyczne narzędzie bezpieczeństwa, oraz Money in Excel, dodatkiem umożliwiającym użytkownikom łączenie kont bankowych, kart kredytowych i płatniczych, inwestycji i in. z programem Excel (Microsoft zapowiedział wyłączenie funkcji Money in Excel w 2023 r.). Zespół rozpoczął działalność po tym, jak koncern zrezygnował z szeregu produktów konsumenckich, jak Kinect, serwis muzyczny Groove czy opaska fitness.

Obecnie w Microsofcie na doświadczeniach konsumenckich skupia się ściągnięty z ub.r. z Ubera Manik Gupta, wiceprezes odpowiedzialny m.in. za konsumencki Teams oraz Skype.

Koncern nie komentuje informacji o końcu „Modern Life Experiences”. Niedawno poinformował, że planuje wyhamować wzrost zatrudnienia, m.in. w Azure. Pojawiły się również doniesienia o zwolnieniu mniej niż 1 proc. pracowników (ze 180 tys. zatrudnionych na całym świecie).