W ciągu 10 miesięcy Microsoft przeszkolił w Polsce 57 tys. osób w ramach inwestycji, zapowiedzianej w maju 2020 r. – poinformował Paweł Jakubik, członek zarządu Microsoft Polska, podczas prezentacji raportu „Bariery i trendy. Transformacja technologiczna w Polsce”.

W ub.r. Microsoft w ramach partnerstwa z Operatorem Chmury Krajowej ogłosił 1 mld dol. inwestycji w ośrodek przetwarzania danych w Polsce oraz w szkolenia i podnoszenie kompetencji cyfrowych. Zapowiedział przeszkolenie w ciągu 2 lat 150 tys. specjalistów IT, pracowników, developerów, studentów w zakresie kompetencji cyfrowych. Po 10 miesiącach od tej deklaracji cel został więc zrealizowany w blisko 40 proc. Owe bez mała 60 tys. zamknęło szkolenia certyfikatami.

„Mamy już kulę śniegową, która się kręci” – skomentował przestawiciel Microsoftu rosnącą liczbę osób z kompetencjami cyfrowymi. Podkreślał, że szkolenia i podnoszenie kompetencji pracowników i specjalistów to jeden z kluczowych elementów prowadzenia i powodzenia transformacji cyfrowej.

Trzeba zmienić nastawienie szefów

Jak mówił Paweł Jakubik, potrzebna jest zmiana nastawienia decydentów do szkoleń. „Musimy zmienić mindset na górze” – stwierdził. Chodzi o to, by szefowie firm czy jednostek biznesowych traktowali szkolenia w obszarze cyfrowym jak inwestycję, a nie jak problem, bo szkoleni ludzie są odciągani od bieżących zadań. „Decydenci muszą uwalniać przestrzeń w bieżących potrzebach na rzecz poszerzania kompetencji” – wskazuje członek zarządu Microsoftu.

Z kolei jak zauważyła Zofia Dzik, prezes Instytutu Humanites, w związku z transformacją co drugi pracownik będzie wymagał zwiększenia czy też zmiany kompetencji, czyli skala zadania jest niemała.

Aby zasypać lukę kompetencyjną, rząd i organizacje pozarządowe muszą włączyć się w ten temat, trudno będzie przeprowadzać zmiany tylko siłami jednego przedsiębiorstwa – uważa Zofia Dzik.

Bariery transformacji

Jak wynika z badania, kwestie kompetencji to tylko niektóre z barier, jakie hamują transformację w przedsiębiorstwach.

Źródło: Raport „Bariery i trendy. Transformacja technologiczna w Polsce”

Raport „Bariery i trendy. Transformacja technologiczna w Polsce”, prezentuje wyniki badania Instytutu Humanites, przeprowadzonego wśród średnich i dużych firm w Polsce.