Dzięki prostemu trikowi Windows XP jest rozpoznawany przez serwery Microsoftu jako Windows Embedded PoSReady 2009 (został zbudowany na XP), który nadal jest wspierany. Aktualizacje są przeznaczone dla Windows XP Embedded i Windows Server 2003. Microsoft ostrzega, że instalowanie w komputerowym Windows XP takich łatek może powodować niestabilność systemu, słowem przyniesie więcej szkód niż korzyści. Zgodność dodatków nie została przetestowana. Tak jak dotychczas, producent przekonuje, że najlepszą ochroną dla użytkowników XP jest przejście na „Siódemkę” lub „Ósemkę”.

Microsoft zakończył wsparcie dla Windows XP w kwietniu br. Na początku maja udostępniono ostatnią poprawkę bezpieczeństwa do Internet Explorera w starym systemie.

W Polsce według Gemiusa nadal jedna piąta (20,81 proc. – dane z połowy maja) internautów używa sprzętu z Windows XP, ale udział ten zmniejsza się. Dla porównania w końcu 2013 r. wynosił ponad 26 proc. Popularność nowych systemów – Windows 8 oraz 8.1 jest wciąż dużo niższa (łącznie blisko 11 proc.).