Na liście pozwanych znalazła się sama “góra” Microsoftu, m.in. szef koncernu Steve Ballmer, Peter Klein – do niedawna dyrektor finansowy, wiceprezes Frank Bod i szefowa marketingu Tami Reller.

Zarzuty są ciężkie: w pozwie stwierdzono, że Microsoft przekazywał “fałszywe i wprowadzające w błąd informacje, dotyczące wyników firmy i tabletów Surface RT”. Bilans finansowy I kw. 2013 r. został zdaniem skarżących zafałszowany, zaś w II kw. 2013 r. Microsoft miał przekazywać niezgodne ze stanem faktycznym wiadomości, w pozytywnym świetle przedstawiające Surface RT.

Bezpośrednią przyczyną złożenia pozwu były informacje z lipca br. Mianowicie w wynikach finansowych za II kw. br. koncern odpisał 900 mln dol. na – jak to określono – „dopasowanie inwentarza dla tabletu Surface” (co jest związane z dużymi zapasami sprzętu w magazynach). Producent ujawnił także, że przychody ze sprzedaży tabletów wyniosły 853 mln dol., czyli mniej, niż wydano na kampanię reklamową Windows 8 (prawie 900 mln dol.). W I kw. 2013 r. według IDC Microsoft sprzedał 900 tys. tabletów Surface. W II kw. wynik był dużo gorszy – Tom Mainelli, analityk IDC, poinformował serwis CiteWorld o 300 tys. sprzedanych urządzeń. Dla porównania Apple w I poł. 2013 r. dostarczył 34 mln iPadów. Wskutek ‚błędnych i fałszywych’ informacji Microsoftu na temat Surface’ów udziałowcy mieli ponieść straty.

Rzecznik Microsoftu na razie nie odniósł się do zarzutów.