Microsoft nie będzie protegowanym w polskiej administracji
Microsoft nie będzie traktowany lepiej niż inni w projektach chmurowych ani czerpał korzyści finansowych z nowego porozumienia - zapewnia rządowy ośrodek.

Porozumienie z koncernem zakłada jedynie bezkosztową współpracę – zapewnia GovTech.
Centrum GovTech, rządowy ośrodek który koncentruje się na koordynacji cyfryzacji sektora publicznego, wyjaśnia o co chodzi w porozumieniu z Microsoftem.
Umowa zawarta w styczniu 2021 r. przewiduje, że GovTech i Microsoft „będą inicjowały wspólne projekty i wdrażały rozwiązania z wykorzystaniem technologii chmurowych w administracji publicznej”.
GovTech: nie będzie preferencji dla Microsoftu
Jak zapewnia państwowa jednostka, zawarta umowa nie oznacza, że koncern z Redmond będzie traktowany lepiej niż konkurenci w projektach chmurowych w administracji ani że będzie czerpał z nowego porozumienia korzyści finansowe.
GovTech wyjaśnia dla PAP, że porozumienie zakłada „ogólną bezkosztową współpracę” – jak zaznacza w obszarach, w których Microsoft nie konkuruje z polskimi podmiotami.
Umowa niekomercyjna
Rządowe centrum podkreśla, że umowa nie ma charakteru komercyjnego. „Nie zakłada ani żadnego przepływu środków, ani przyszłego traktowania firmy Microsoft na jakichkolwiek preferencyjnych zasadach” – informuje Centrum GovTech według PAP.
GovTech informuje, że zamierza zawierać podobne porozumienia z innymi firmami, także polskimi.
W ramach umowy z GovTech Microsoft zobowiązał się dostosować europejską strategię do Polski i stworzyć „Tech Fit 4 Poland”. Program obejmuje 4 obszary: miejsca pracy i rozwój kompetencji, ekologia, walka z wykluczeniem cyfrowym i suwerenność cyfrowa.
Microsoft nawiązał również strategiczną współpracę z Operatorem Chmury Krajowej i ogłosił 1 mld dol. inwestycji m.in. w region data center w Polsce.
W tym roku Centrum GovTech przewiduje inwestycje m.in. w projekt ZUCH (Zamawianie Usług Chmurowych – platforma zakupowa dla sektora publicznego), rozwój cyfrowej tożsamości (m.in. Profil Zaufany, P-1) i kompetencji cyfrowych.
Podobne aktualności
Microsoft i Oracle – chmurowy sojusz w Polsce
Microsoft i Oracle będą współpracować w oferowaniu zintegrowanej platformy chmurowej dla firm i instytucji w Polsce.
Microsoft: nie ma dowodów na hakowanie poprzez Office 365
"Błędna interpretacja i spekulacja" - komentuje ostatnie doniesienia koncern.