Microsoft chce przejąć Nuance Commucations. Jest gotów zapłacić ok. 16 mld dol. – twierdzi Bloomberg. Z przecieków wynika, że negocjacje są zaawansowane i są duże szanse na zawarcie umowy. Byłoby to drugie największe przejęcie Microsoftu po zakupie LinkedIna w 2016 r. za 26,2 mld dol.

Nuance Commuciations dostarcza oprogramowanie do rozpoznawania mowy, specjalizuje się w sztucznej inteligencji. Zbudowało też systemy branżowe, w tym przeznaczone dla ochrony zdrowia (np. automatyzacji dokumentacji medycznej) na ich bazie już współpracuje z Microsoftem. Firma wypracowała w minionym roku finansowym 1,5 mld dol. przychodów.

AI motorem sprzedaży chmury

Przejęcie umożliwiłoby rozwój Microsoftu na rynku cyfryzacji placówek medycznych (zwłaszcza w obszarze telemedycyny), gdzie jest duży potencjał wzrostu i opóźnienie wobec innych branż, oraz integrację rozpoznawania mowy z usługami Azure.

Jak twierdzi Bloomberg, koncern z Redmond zalicza sztuczną inteligencję do głównych czynników, jakie zwiększą sprzedaż usług chmurowych. Zespoły firmy pracują nad narzędziami AI, które pomogą zrozumieć i przekształcić mowę, rozpoznawać obrazy i wykrywać anomalie.

Wiadomość o nowej ofercie pojawia się wkrótce o informacji o możliwości przejęcia przez Microsoft za ponad 10 mld dol. firmy Discord, która dostarcza platformę do komunikacji dla graczy.

Aktualizacja (12.04)

Microsoft i Nuance dogadali się w sprawie przejęcia. Uzgodniona wartość transakcji to 19,7 mld dol.