Microsoft i Oracle ogłosiły partnerstwo obejmujące usługi chmury obliczeniowej dla przedsiębiorstw i podmiotów publicznych na polskim rynku. Klienci biznesowi będą mogli przenosić swoje środowiska IT do chmur Microsoft Azure i Oracle Cloud.

Umowa rozszerza globalne porozumienie obu firm z 2019 r., które w ub.r. objęło Europę.

Według zapowiedzi przedsiębiorstwa będą mogły bezproblemowo łączyć usługi chmurowe, takie jak analityka i sztuczna inteligencja, dostępne w Oracle Cloud i Azure, z chmurowymi usługami bazodanowymi obu dostawców. Partnerstwo pozwoli też klientom na rozszerzenie ich centrów danych w modelu on-premise na obie chmury. Ma zapewnić realizację nowych scenariuszy, jak np. sprawne uruchomienie aplikacji opartych na technologii Oracle w chmurze Azure.

Plusem sojuszu dla klientów ma być m.in. jeden punkt obsługi dla usług i aplikacji obu firm, niższe koszty integracji i wyeliminowane zakłócenia podczas migracji do chmury. Użytkownicy uzyskają bezpośrednią łączność sieciową między chmurami Oracle’a i Microsoftu.

Polski rynek chmury nadrabia zaległości
„Polski rynek z roku na rok staje coraz bardziej dojrzały i po dość długiej fazie ostrożnego podchodzenia do technologii chmurowych, zaczyna ostatnio wyraźnie nadrabiać zaległości. Rozmawiając z naszymi klientami zauważamy bardzo wiele firm kreujących już teraz strategie wykorzystania chmury w swoich korporacyjnych systemach IT” – twierdzi Tomasz Bochenek, dyrektor generalny Oracle Polska.