Microsoft i Cisco zawarli porozumienie z Eksperckim Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa – jednostką należącą do MON. ECSC kształci wojskowe kadry do pracy i służby w cyberprzestrzeni. Zapowiada, że planuje współpracę z międzynarodowymi firmami, dostarczającymi oprogramowanie i sprzęt dostępny na rynku, z którego tym samym korzystają także potencjalni adwersarze Polski w cyberprzestrzeni.

„Chcemy być instytucją, która nie zamyka się jedynie na rozwiązania wojskowe. Realizujemy współpracę z firmami o ugruntowanej pozycji na rynku usług i produktów z obszaru m.in. IT” – mówi dyrektor ECSC, Paweł Dziuba.

Alians wojskowego ośrodka z Microsoftem i Cisco dotyczy w szczególności szkoleń oparciu o platformy i produkty edukacyjne obu koncernów. Umowę w imieniu Cisco podpisał Przemysław Kania, dyrektor generalny firmy w Polsce. Microsoft reprezentował członek zarządu – dyrektor ds. strategii technologicznej, Michał Jaworski.

ECSC zawarł również umowę z Wojskową Akademią Techniczną w Warszawie, uczelnią kształcącą w obszarach cyberbezpieczeństwa, IT i kryptologii. WAT zapewni zaplecze logistyczne i administracyjne projektu.