Premierę zorganizowało IT.integro, które jest największym partnerem Microsoftu, specjalizującym się we wdrożeniach Dynamics NAV. Zmiana wynika z tego, że Polska została włączona do programu PLLP (Partner Localization and Translation Licencing Program), tzn. lokalizacja Dynamics NAV jest prowadzona na naszym rynku przez partnerów Microsoftu, a nie bezpośrednio przez producenta. Celem jest skrócenie czasu wprowadzania systemu na rynek. „Polski” Dynamics NAV 2013 pojawił się ok. 8 miesięcy po światowej premierze, kolejne wersje mają być dostępne jeszcze szybciej.
 
Microsoft Dynamics NAV 2013 to system ERP przeznaczony dla małych i średnich firm z branży handlowej, logistycznej, produkcyjnej i usługowej. W nowej wersji, jak informowali podczas premiery przedstawiciele producenta i integratora, postawiono na zwiększenie elastyczności rozwiązania, podniesienie produktywności, a także uproszczenie obsługi i poprawę współpracy wewnątrz organizacji. Całkowicie zmieniono architekturę systemu. Dostosowano go do działania w chmurze prywatnej i publicznej. Dodano ponad 100 nowych funkcji. Oto przykłady ważniejszych modyfikacji:

– dostęp do danych za pośrednictwem Internetu. Uruchomienie opcji klienta internetowego nie wymaga dodatkowych instalacji czy konfiguracji – wystarczy zainstalować klienta Microsoft Dynamics NAV na serwerze internetowym i nadać prawa dostępu użytkownikom. Dzięki integracji z urządzeniami mobilnymi np. handlowiec na swoim tablecie widzi to samo, co jest w systemie. Dostęp jest możliwy z pomocą przeglądarki. 

– ulepszone analizy i raportowanie. Udoskonalono ponad 700 raportów, a 200 raportów rozszerzono do najnowszego standardu Microsoft Dynamics NAV 2013 Report UX. Pojawiły się nowe możliwości sortowania, grupowania, wklejania analiz graficznych. 

– nowe funkcje zarządzania magazynem i logistyką – według producenta optymalizują zarządzanie stanami magazynowymi, planowaniem zapotrzebowania (MRP) i logistyki. Graficzne narzędzia np. sugerują uzupełnianie komponentów do produkcji, pokazują, kiedy będą braki.

– przepływy pieniężne i rachunek kosztów –  wprowadzono aplikacje ułatwiające analizę przepływu środków pieniężnych, przewidywanych przychodów i kosztów. Do prognozy można włączyć wartości pochodzące z wielu źródeł, np. księgi głównej, sprzedaży i marketingu. obsługi zakupu. Nowością jest też moduł rachunku kosztów, który umożliwia alokowanie budżetowanych i rzeczywistych kosztów działów, produktów i projektów do analizy rentowności firmy. 

– zarządzanie kompletacją (łączenie wskaźników w prostych procesach) – nowe narzędzie zintegrowano z funkcjonalnością sprzedaży, planowania i zakupów. 

Ważną innowacją w Microsoft Dynamics NAV 2013 jest pełniejsza integracja z pozostałymi produktami koncernu z Redmond, w tym z SQL 2012 i Office 365, m.in. z Excelem (według szefa IT.Integro, Piotra Śledzia, klientom szczególnie podoba się ta funkcja). Można na np. zesłać raport z NAV do Excela albo jednym kliknięciem aktualizować dane w obu programach. W menu dodano wstążkę, znaną z programów biurowych Microsoftu. Dynamics NAV PortalFramework dla Microsoft SharePoint 2010 umożliwia łatwiejszy dostęp do danych. Jedną z ciekawszych nowości jest dopasowanie interfejsu użytkownika do jego roli (funkcji), np. inaczej może wyglądać interfejs handlowca, planisty czy prezesa. Obsługa Unicode umożliwia gromadzenie w jednej bazie informacji zapisanych różną czcionką (np. cyrylicą, alfabetem chińskim). System wyposażono w mechanizmy ułatwiające zarządzanie międzynarodowymi organizacjami (z różnymi językami i walutami). Jest on zgodny z globalnymi zasadami rachunkowości MSR oraz US GAAP oraz z polskimi zasadami rachunkowości (pod tym kątem polska wersja będzie audytowana przez BDO). W ciągu kilku miesięcy dojdzie nowy moduł kadry i płace.

Według Piotra Śledzia cena Microsoft Dynamics NAV 2013 jest nieco wyższa niż konkurencyjnych systemów w tej klasie. Dokładne stawki zależą m.in. od ilości stanowisk i wybranego modelu licencyjnego (wprowadzono możliwość wykupienia ograniczonej, tańszej licencji, jest także opcja dostępu w modelu hostowanym).

Według danych zaprezentowanych przez Microsoft i IT.Integro, Dynamics NAV używa prawie 95 tys. klientów na całym świecie. Producent nie podaje liczby użytkowników w Polsce. IT.Integro zrealizowało ok. 150 wdrożeń. Oprócz tej firmy Dynamics NAV oferuje jeszcze ok. 20 mniejszych partnerów.