Microsoft trzeci kwartał z rzędu jest najczęściej wykorzystywaną marką w kampaniach phishingowych – według Check Point Research. W II kw. 2021 r. podszywano się pod giganta z Redmond w 45 proc. wszystkich prób wyłudzeń danych tego typu. Problem potwierdzają również komunikaty Microsoftu.

Jak się okazuje, cyberprzestępcy podszywają się pod Microsoft znacznie częściej niż w ub.r. Dla przykładu w III kw. 2020 r. 19 proc. ataków wykorzystywało markę dostawcy Windowsa i Office’a.

Zdaniem ekspertów Check Pointa hakerzy w II kw. br. chętnie posługiwali się również wizerunkiem DHL (26 proc. ataków) i Amazona (13 proc.) – w obu przypadkach także ataków jest znacznie więcej niż w zeszłym roku.

Cyberprzestępcy podszywają się pod zaufane marki, aby nakłonić ludzi do ujawnienia swoich danych osobowych. Liczą na brak czujności i błąd podczas zakupów internetowych czy odczytywaniu e-maili” – komentuje Wojciech Głażewski, dyrektor Check Point Software w Polsce.  

Zaleca ostrożność w ujawnianiu swoich danych i otwieraniu załączników czy linków z poczty elektronicznej, które rzekomo pochodzą od takich firm jak Amazon, Microsoft czy DHL.

Nazwy Amazona i sklepów internetowych są natomiast często wykorzystywane w atakach ze względu na popularność e-zakupów. Np. w okresie poprzedzającym Amazon Prime Day zarejestrowano ponad 2,3 tys. nowych domen nawiązujących do marki Amazon.

Co ciekawe, mniej „popularny” w atakach phishingowych niż w III kw. ub.r. jest Google (poprzednio 9 proc., obecnie 3 proc.) i Apple (było 5 proc., teraz 1 proc.).

Najczęściej wykorzystywane marki w kampaniach phishingowych

  1. Microsoft (45%)
  2. DHL (26%)
  3. Amazon (11%)
  4. Bestbuy (4%)
  5. Google (3%)
  6. LinkedIn (3%)
  7. Dropbox (1%)
  8. Chase (1%)
  9. Apple (1%)
  10. Paypal (0,5%)

Źródło: Check Point Research