Microsoft buduje trzy kompleksy data center w odległości ok. 25 km od stolicy. To będzie drugi pod względem wielkości na świecie region koncernu z Redmond – poinformował ISBtech Jarosław Sokolnicki, szef Microsoft Technology Center w Warszawie.

1 mld dol. inwestycji, region chmurowy na 125 mln mieszkańców

Inwestycja jest realizowana w ramach przedsięwzięcia nazwanego Polską Doliną Cyfrową. Koncern w ub.r. zapowiedział 1 mld dol. inwestycji w budowę regionu data center firmy.

Według planu jedno z największych globalnych centrów danych ruszy w 2022 r. Powstaje w technologii 7 i 8 generacji – poinformowano. Polski region chmurowy ma obsłużyć kraje liczące 125 mln mieszkańców.

Inwestycja jest też częścią inicjatywy nazwanej „Granica danych UE dla chmury Microsoftu”. Niedawno koncern zapewnił, że od końca 2022 r. dane europejskich klientów usług chmurowych będą gromadzone i przetwarzane tylko w UE – w 13 krajach w tym w Polsce.

Kolejne 150 tys. osób do przeszkolenia

Część miliardowej inwestycji przeznaczono również na przeszkolenie 150 tys. specjalistów z zakresu technolgii chmurowych (w tym pracowników IT, ale też nauczycieli, studentów). Microsoft twierdzi, że te 150 tys. już przeszkolono, a gigant zamierza przeszkolić kolejne 150 tys. osób.