Microsoft: co nam grozi
Firma wskazuje największe zagrożenia informatyczne.

Ostatnio częściej przeprowadzane są coraz trudniejsze do wykrycia ataki, które zagrażają nawet najbardziej odpornym celom – wynika z nowych danych.
W okresie od października 2019 r. do lipca 2020 r. najczęstszym powodem naruszeń bezpieczeństwa był ransomware – według Digital Defense Report Microsoftu.
W I poł. 2020 r. liczba ataków na urządzenia internetu rzeczy wzrosła o 35 proc. w stosunku do II poł. 2019 r.
Najpopularniejsze techniki ataków to rozpoznanie, zbieranie danych logowania, złośliwe oprogramowanie i wykorzystanie wirtualnej sieci prywatnej (VPN) – według raportu.
Wskazuje on również, że w ciągu ostatniego roku cyberataki stały się bardziej wyrafinowane. Do ich przeprowadzenia przestępcy wykorzystują metody, które utrudniają ich wykrycie i zagrażają nawet najbardziej odpornym celom. Ponadto znacznie nasiliła się działalność podmiotów związanych z różnymi państwami.
Kradną tożsamość w firmach
W pierwszej połowie 2020 r. zaobserwowano wzrost liczby ataków polegających na przejęciu tożsamości użytkownika na kontach przedsiębiorstw.
Ta technika ataku wykorzystuje systematyczne zgadywanie listy haseł, zrzucone poświadczenia z poprzednich naruszeń lub inne podobne metody w celu wymuszonego uwierzytelnienia na urządzeniu lub w usłudze.
Firma zaleca, aby ludzie łączyli hasła z drugą formą silnych danych uwierzytelniających.
„Dla organizacji włączenie uwierzytelniania wieloskładnikowego jest obecnie działaniem niezbędnym” – zaleca Microsoft.
Microsoft ostrzega: podszywają się pod nas
W ostatnich latach cyberprzestępcy koncentrowali się głównie na atakach wykorzystujących złośliwe oprogramowanie. Niedawno skupili się na phishingu (ok. 70 proc.).
Aby skłonić ludzi do rezygnacji z poświadczeń, osoby atakujące często wysyłają e-maile imitujące znane marki. Jak przyznaje firma, bazując na telemetrii Office 365, najpopularniejsze sfałszowane marki wykorzystywane w tych atakach to Microsoft, UPS, Amazon, Apple i Zoom.
Jest to zgodne z danymi Check Pointa, według których Microsoft stał się ostatnio marką, pod którą najczęściej podszywają się hakerzy.
1 mld stron gotowych do ataku
Microsoft podaje, że zablokował 13 mld złośliwych i podejrzanych wiadomości e-mail. Z tej puli 1 mld zawierał adresy URL utworzone tylko po to, aby przeprowadzić atak phishingowy na dane uwierzytelniające.
Napastnicy wykorzystali ogólnoświatowy strach przed koronawirusem, ale w ostatnich miesiącach zmniejszyła się jednak liczba ataków phishingowych związanych z Covid-19.
Podobne aktualności
Fiasko rozmów ws. przejęcia za 10 mld dol.
Nie będzie drogiego zakupu Microsoftu - wynika z przecieków.
Dlaczego Microsoft kupi Nuance za 19,7 mld dol.?
Zawarto umowę. Koncern wyjaśnia, dlaczego zdecydował się wydać tak pokaźną kwotę.
Microsoft negocjuje przejęcie za 16 mld dol.
Koncern gotów jest wydać tyle na firmę specjalizującą się w AI.