Microsoft podpisał porozumienie w sprawie przejęcia Avere Systems. Jest to firma dostarczająca rozwiązania umożliwiające szybki dostęp do danych opartych na plikach w infrastrukturze chmury hybrydowej. Ma w portfolio m.in. wirtualne filtry, które zapewniają funkcje NAS w chmurze obliczeniowej. Inne rozwiązania pozwalają wykorzystanie NAS opartych na chmurze do zwiększenia wydajności i pojemności infrastruktury on-premises.

Warunki zakupu nie zostały ujawnione. Inwestycja zostanie wykorzystana w chmurze Azure, co powinno przełożyć się na korzyści zwłaszcza dla dużych klientów Microsoftu. Według wiceprezesa Azure rozwiązania Avere pozwalają na zwiększenie wydajności w środowiskach w środowiskach, gdzie potrzebna jest duża moc obliczeniowa, jak przemysł rozrywkowy, nauka, edukacja, firmy energetyczne i produkcyjne.

Zwiększenie przychodów z rozwiązań chmurowych jest priorytetem Microsoftu. Firma przeznacza na ten cel miliardowe inwestycje. W minionym roku osiągnęła cel finansowy, jakim było przekroczenie 20 mld dol. przychodów dzięki rozwiązaniom cloud. Obroty na Azure w III kw. ub.r. wzrosły o 90 proc. rok do roku.