IBM pozwał Micro Focusa, zarzucając mu naruszenie praw autorskich w zakresie technologii mainframe. Nie przebierając w słowach twierdzi, że brytyjski producent umyślnie kopiował i kradł jego oprogramowanie.

Jak podaje IBM, Micro Focus podpisał z nim umowy, by uzyskać status developera i dostęp do technologii Big Blue. Następnie z pomocą kopiowania i wstecznej inżynierii zabrał się do tworzenia własnego software’u. Wskazuje na „web service binding file” i zarzuca kopiowanie struktury plików i kilku innych funkcji. IBM podkreśla, że brytyjska firma działała z premedytacją łamiąc ustalenia umowy i wykorzystując swój uprzywilejowany dostęp do mainframe’ów.

IBM podaje, że korzystając z nielegalnie kopiowanego software’u Micro Focus stworzył oprogramowanie Enterprise Server i Enterprise Developer (Micro Focus Enterprise Suite).

Big Blue oczekuje rekompensaty pieniężnej (nie podał w jakiej wysokości). Domaga się również wydania sądowego nakazu, który zabroniłby Micro Focusowi dalszego wyrządzania mu szkody poprzez nielegalne kopiowanie i dystrybucję kwestionowanego oprogramowania.

„Będziemy agresywnie bronić własności intelektualnej IBM przed tymi, którzy próbują ją ukraść” – ostrzega Big Blue.

Micro Focus: zarzuty są bezpodstawne

Równie bezkompromisowo wypowiada się Micro Focus.

„Uważamy, że roszczenia zawarte w pozwie są całkowicie bezpodstawne” – komentuje firma i deklaruje, że „będzie stanowczo bronić swojej własności intelektualnej”.

Zapowiada odniesienie się do zarzutów wykorzystując wszystkie dostępne kanały prawne.

Micro Focus jest tuż przed przejęciem

Problem ma jednak nie tylko Micro Focus. Po pozwie IBM sytuację koncernu komplikuje fakt, że ma on zostać przejęty przez amerykańską firmę Open Text kosztem 6 mld dol. Umowę w tej sprawie podpisano w sierpniu br. Finalizacja transakcji jest spodziewana w I kw. 2023 r.

„Oczekujemy, że roszczenia te nie będą miały wpływu na zakończenie transakcji” – uspokaja Micro Focus.

Micro Focus to jeden z największych na świecie dostawców oprogramowania dla przedsiębiorstw. Ostatnio osiągnął ok. 2,7 mld dol. przychodów. Firma działa od 40 lat.