Metaverse odpali w jednej branży. Aż 50 proc. wzrostu
Choć ostatnio ciszej się zrobiło o metaverse, analitycy widzą dużą przyszłość dla tej technologii w jednym sektorze.
Co do zastosowań metaverse w opiece zdrowotnej, to największe inwestycje do 2028 r. pochłonie edukacja oraz szkolenia chirurgiczne. W 2022 r. te segmenty miały 26,6 proc. udziału w wydatkach.
Wydatki na rozwiązania metaverse w opiece zdrowotnej będą rosnąć w ekspresowym tempie: z 9,5 mld dol. w 2023 r. podskoczą aż do 79,6 mld dol. do 2028 r. – prognozuje MarketsandMarkets. Taka dynamika oznacza wzrost co roku średnio o blisko 53 proc. Dane obejmują sprzęt, usługi, oprogramowanie, technologie takie jak AR/VR, MR, AI, Blockchain, IoT.
Powodem tak dużego wzrostu będzie nacisk na telemedycynę i zastosowanie rzeczywistości mieszanej (MR) do wykonywania operacji minimalnie inwazyjnych, coraz częstsze wykorzystanie cyfrowych bliźniaków i większe znaczenie blockchainu w opiece zdrowotnej.
Barierą pozostaną obawy dotyczące prywatności i bezpieczeństwa danych oraz wysokie koszty wdrożeń, co będzie hamować rozwój rynku metaverse w służbie zdrowia.
Na oprogramowanie pójdzie więcej środków niż na sprzęt
Przewiduje się, że największe wydatki do 2028 r. pójdą na oprogramowanie, czyli platformy i aplikacje, które umożliwiają tworzenie, dostosowywanie i wdrażanie doświadczeń wirtualnych. Już w 2022 r. software pochłaniał gros nakładów, z uwagi na przyspieszenie dostosowania AR/VR w branży medycznej i generalnie znaczny wzrostu inwestycji w rozwój oprogramowania.
Z kolei segment sprzętu obejmuje urządzenia takie jak zestawy z wyświetlaczem montowane na głowie i rękawice dotykowe, które umożliwiają użytkownikom interakcję ze środowiskiem wirtualnym.
Usługi konsultingowe, programistyczne i wsparcie pozwalają na integrację metaverse z przepływami pracy.
AR/VR liderem inwestycji
W podziale według technologii, to segment AR/VR (rzeczywistości rozszerzonej/wirtualnej) odnotuje najwyższy wzrost w metaverse na rynku opieki zdrowotnej w ciągu najbliższych 5 lat. W 2022 r. już miał najwięcej, 28,2 proc., udziału. To efekt nacisku na szkolenia, obniżanie kosztów, zwiększanie dostępności opieki i zaangażowania pacjentów oraz dążenia do innowacji.
Podobne aktualności
Rynek AIoT będzie rósł o 27 proc. co roku
Zapotrzebowanie zwiększy się ze względu na wykładniczy wzrost danych.
„Niezrównane” możliwości lokalnego DCIM pociągną rynek
Rynek zarządzania infrastrukturą centrów danych będzie warty 5 mld dol.
Rynek bezpieczeństwa sieciowego będzie warty 111 mld dol.
Wydatki na lokalne wdrożenia zachowają największy udział w ciągu najbliższych 5 lat.