Najnowsze badanie Barometru ITX Just Join IT przynosi dwie zasadnicze wiadomości. Dobra (by nie rzecz znakomita) jest taka, że październik okazał się rekordowy dla branży – ankietowani odnotowali wzrost przychodów, zamówień i ofert pracy. Gorsza (ale nie zła) to taka, że optymizm liderów firm na listopad nieco przygasł, czemu zresztą trudno się dziwić gdy rynki zalewa druga fala Covid-19. Jednak mimo to nadal firmy z branży są dalekie od czarnowidztwa. Przeciwnie, przewidują, że koniunktura mimo pandemii utrzyma się na wysokim poziomie. Aż 64 proc. przewiduje w listopadzie wyższe przychody niż we wrześniu br.

Rekord wzrostu przychodów i zamówień

Z badania menedżerów firm z branży wynika, że początek czwartego kwartału okazał się niższy od prognoz, zamykając się ostatecznie na poziomie 68,8 punktów (przypomnijmy że wskazanie powyżej 50 pkt oznacza dobrą koniunkturę). Rozminięcie się z oczekiwaniami nie powinno dziwić, ponieważ prognozy na miniony miesiąc były na rekordowym poziomie 74,9 pkt, a w październiku zaczęły napływać coraz bardziej niepokojące wieści dotyczące pandemii. Jednakże i tak sam wynik października był najlepszy w historii badań indeksu.

Dane wskazują na wzrost przychodów (wskaźnik subindeksu na poziomie 79,4) i nowych zamówień (70,6). Ten drugi ma swoje odzwierciedlenie w rozmowach na rynku, gdzie polskie software house’y przyznają, iż dawno nie miały tak krótkiej “ławki”, czyli brak wolnych mocy przerobowych. Odzwierciedleniem tego jest także gwałtowny wzrost liczby ofert pracy, które okresie od sierpnia do października wzrosły na www.justjoin.it o 50 proc., co jest rekordowym skokiem w historii portalu w zaledwie 2-miesięcznym okresie czasu. To pokazuje jak duże jest obecnie zapotrzebowanie na pracę w IT.

Druga fala ostudziła nastroje

W porównaniu z nastrojami z minionego miesiąca, znacznie spadł optymizm menedżerów IT co do listopada – z rekordowego wskaźnika 74,9 na październik, do 59,7 na listopad.

To duża zmiana, ale istotne jest to, iż nie można mówić o pesymizmie, ponieważ wartość wskaźnika jest znacznie powyżej granicy 50 punktów.

Przewidują więcej zamówień i większą sprzedaż

Mimo że druga fala nieco zmniejszyła entuzjazm liderów IT, dalecy są oni od fatalizmu – wynika z badania. Zdaniem ankietowanych menedżerów listopad zapowiada się całkiem nieźle. Aż 52,9 proc. prognozuje wzrost zatrudnienia, a 64 proc. liczy na więcej zamówień niż we wrześniu.

Z kolei 88 proc. badanych deklaruje, iż zamierza utrzymać ceny za swoje usługi na tym samym poziomie, co w październiku, a zaledwie 5,9 proc. w listopadzie zamierza je obniżyć. Tym samym aż 64 proc. firm deklaruje wzrost przychodów na listopad.

Listopad pokaże, czy firmy obronią prognozę na poziomie 59,7 pkt, co jeśli się uda, będzie dobrym sygnałem, ponieważ w okresie tak wielkiej niepewności musimy najprawdopodobniej pogodzić się z szybkim powrotem na poziomy powyżej 65 pkt. Każdy pozytywny sygnał z globalnej gospodarki będzie dla nas również na plus.

Po wynikach października widać, iż polskie firmy tech bardzo dobrze przepracowały okres między dwoma falami covid i płyną obecnie na swojej własnej fali wzrostu. Mając dobre podstawy, trzymamy kciuki, aby każdy dopłynął suchą stopą do 2021 – komentuje Piotr Nowosielski, CEO Just Join IT.

Just Join IT co miesiąc przeprowadza badanie Barometr ITX na wybranych ankietowanych, którzy są decyzyjnymi osobami w polskich spółkach technologicznych. Są to wyłącznie menedżerowie z poziomu C-level z takich sektorów jak: software house, start-up, outsourcing i e-commerce.

Jak interpretować wskaźnik Barometru ITX
W Barometrze ITX wskaźnik większy niż 50,0 należy odczytywać pozytywnie, a rezultaty poniżej tego poziomu oznaczają dekoniunkturę lub recesję. Im dalej odczyt jest od poziomu 50,0, tym większe zmiany w branży na korzyść/niekorzyść. Końcowy wynik Barometru ITX obliczany jest jako średnia ważona z poszczególnych zmiennych (przychody, zatrudnienie, zamówienia, wynagrodzenia, bilable rate, ceny, wydatki na marketing). Ważne jest porównanie miesiąc do miesiąca, ponieważ pokazuje ono, jak zmienia się sytuacja.