Mediatel i Huawei Polska nadal są zainteresowanie podpisaniem umowy dotyczącej współpracy – deklarują wspólnie obie spółki. Kontrakt ma objąć wsparcie technologiczne, handlowe i finansowe. List intencyjny w tej sprawie podpisano w marcu, zapowiadając zawarcie umowy o współpracy do końca maja br.

„Powstałe opóźnienie w zawarciu kontraktu to efekt konsultacji na temat nowych obszarów działalności, które powinna objąć przyszła współpraca” – komentuje Mediatel  (spółka z grupy Hawe).

Mediatel, Hawe Telekom i Huawei Polska powołały wspólne zespoły robocze, które pracują nad uszczegółowieniem współpracy.

List intencyjny przewiduje m.in. certyfikację i szkolenie personelu Hawe Telekom w zakresie serwisowania oraz wdrażania technologii Huawei, a także stworzenie ośrodka szkoleniowo-referencyjnego na bazie zasobów infrastruktury telekomunikacyjnej polskiej firmy. Strony porozumienia zakładają również wspólną realizację projektów w ramach przetargów, np. dotyczących rozbudowy infrastruktury telekomunikacyjnej.

 „Podtrzymujemy nasze zainteresowanie współpracą z Mediatelem i Hawe Telekom na rynku polskim. Musimy jednak dokładnie opisać naszą wspólną strategię, uwzględniając w niej poszerzony zakres działań biznesowych, które pojawiły się w trakcie negocjacji.” – wyjaśnia Johnny Zhang, dyrektor Enterprise Business Group w Huawei Polska.

 „Byliśmy zbyt dużym optymistą jeśli chodzi o krótki termin zawarcia umowy po podpisaniu listu intencyjnego. Dzięki bardziej szczegółowym pracom udało nam się sprecyzować nowe obszary działalności, w których nasze kompetencje mogą być wykorzystane przez chińskiego partnera. Przyszła współpraca ułatwi nam szybszy wzrost i zapewni wsparcie dla dynamicznego rozwoju technologicznego.” – twierdzi Paweł Paluchowski, prezes Mediatela i szef grupy Hawe.

W ostatnich miesiącach ważyły się dalsze losy grupy Hawe. Wiosną zarząd ostrzegał, że dążenie wierzycieli do upadłości Hawe Telekom (spółki zależnej Mediatela) oznacza koniec całej grupy. Mniejszościowi akcjonariusze zawiadomili KNF w sprawie emisji akcji przez Mediatela, która miała dokapitalizować spółkę. W czerwcu br. na wniosek wierzycieli sąd ogłosił upadłość Hawe, ale w sierpniu umorzył postępowanie. W lipcu sąd oddalił wniosek o upadłość Mediatela.