Do końca 2020 r. spodziewana jest finalizacja transakcji sprzedaży ATM. Udziały funduszu MCI.Euroventures zostaną sprzedane za 533,3 mln zł (kwota ta zostanie prawdopodobnie pomniejszona o różne odliczenia).

Jak poinformował ISBnews prezes MCI Capital, Tomasz Czechowicz, transakcja oznacza realizację planu na 2021 r. w 90 proc. Spółka ma na tapecie 3-5 projektów inwestycyjnych na przyszły rok.

Według niego MCI realizuje wyjścia z inwestycji na poziomie 600-800 mln zł rocznie.

W 2019 r. MCI wyszło z inwestycji w ABC Datę. Wartość transakcji wyniosła 147,6 mln zł oraz 35 mln zł za ABC Data Marketing.

Jak podkreśla Tomasz Czechowicz, MCI specjalizuje się w gospodarce cyfrowej. Jako preferowane obszary wskazuje projekty w formacie SaaS, w sektorach fintech, marketplace i ecommerce oraz logistyki.

„Najchętniej widzimy sytuacje, gdzie możemy polskiego, czeskiego, węgierskiego czempiona gospodarki cyfrowej zeskalować na rynek CEE lub całej Europy” – wyjaśnia dla ISBnews prezes MCI Capital.

Przykładem takiej inwestycji w ostatnich latach jest Morele.net, które w połączeniu z litewską Pigu.lt ma zbudować silnego regionalnego gracza e-commerce. Według zamierzeń z 2018 r. w ciągu 5 lat miałby on osiągnąć ok. 1 mld euro rocznego obrotu.