Prywatna chmura tworzona przez Matic’a i Qumaka powstanie dla celów dydaktycznych i badań naukowych. Jest jednym z najważniejszych elementów Centrum Studiów Zaawansowanych Inżynierii Systemów WAT, które budowane jest na Wydziale Cybernetyki w ramach projektu unijnego. Wartość kontraktu to 16,3 mln zł netto.

Do zadań Qumaka należy przygotowanie wskazanego pomieszczenia do wymagań serwerowni oraz dostarczenie kompletnej platformy sprzętowo-systemowej na potrzeby chmury akademickiej, którą wdroży konsorcjum. W pierwszym etapie serwerownia zostanie wyposażona w elementy niezbędne do instalacji infrastruktury sprzętowej, tj. w zasilanie, chłodzenie, podłogę techniczną i gaszenie gazowe. Następnie w zaadoptowanym pomieszczeniu zostanie wdrożona m.in. sieć informatyczna (lokalna oraz dla systemu pamięci masowej), serwery, macierze, wirtualizacja środowiska serwerowego i desktopowego (VDI) oraz system tworzenia kopii zapasowych. Realizację całej inwestycji przewidziano na pół roku.

Chmura umożliwi kadrze naukowej i studentom tworzenie platform aplikacyjnych i środowisk deweloperskich. Ponadto zapewni dostęp do zasobów dla 500 jednocześnie pracujących użytkowników za pośrednictwem wirtualnych desktopów, dostarczy także środowisko obliczeniowe w technologii High Performance Computing.