Masowe wyjścia z chmury. Nagłe przyspieszenie
Już 67 proc. firm przenosi z powrotem swoje aplikacje z chmury do lokalnej infrastruktury.

Przedsiębiorców przypuszczalnie wyganiają z chmury trudności w zarządzaniu multi-cloud oraz wady chmury publicznej. Jednak architektury hybrydowe pozostaną.
Repatriacja przedsiębiorstw z chmury gwałtownie przyspieszyła. Ponad dwie trzecie organizacji (67 proc.) przenosi aplikacje z powrotem do lokalnego albo kolokacyjnego centrum danych bądź zamierza przeprowadzić tę operację w ciągu najbliższych 12 miesięcy. To znacznie więcej niż rok wcześniej, gdy tylko 27 proc. deklarowało takie działania – według raportu F5 „State of Application Strategy 2022”.
Wychodzą z chmury szybciej niż planowali
Dokładniej 37 proc. firm twierdzi, że już dokonało repatriacji, a 30 proc. chce to zrobić w ciągu nadchodzących 12 miesięcy (rok temu odpowiednio 13 proc. i 14 proc.).
Tempo repatriacji okazuje się więc ponad dwukrotnie wyższe, niż plany zgłoszone przez respondentów zaledwie rok temu.
Skąd to wielkie wyjście
Zdaniem autorów raportu ta gwałtowana zmiana nastawienia jest spowodowana trudnością w zarządzaniu wieloma chmurami, a do tego wadami chmury publicznej, które niwelują korzyści związane z wydajnością.
Skala repatriacji znacznie różni się w zależności od regionu i branży. Przypuszcza się natomiast, że architektury hybrydowe pozostaną.
Stwierdzono również korelację pomiędzy repatriacją, a przyjęciem praktyk SRE (site reliability engineering), które ułatwiają rozwiązanie problemów związanych z migracją aplikacji (SRE polega na stosowaniu wiedzy z zakresu inżynierii oprogramowania do rozwiązywania problemów związanych z DevOps i operacyjnych).
Co to oznacza
Zdaniem autorów raportu architektury hybrydowe, w tym lokalne centra danych i oferty XaaS (wszystko jako usługa) nie znikną, natomiast aplikacje i obciążenia będą coraz bardziej skonteneryzowane i mobilne. To oznacza, że złożoność pozostanie (wg raportu 70 proc. organizacji zarządza pięcioma różnymi architekturami aplikacji).
Wyzwaniem nadal będzie zarządzanie aplikacjami i technologiami, które je obsługują różne środowiska. Sprostanie temu wyzwaniu prawdopodobnie będzie wymagać nie tylko rozproszonej architektury chmury.
———————————
W badaniu F5 „State of Application Strategy 2022” pytano prawie 1,5 tys. decydentów IT z firm różnych branż na świecie.
Podobne aktualności
Firmy topią w chmurze przeciętnie 8,75 mln dol.
Cloud computing kosztuje firmy miliony zbędnych wydatków. Mimo to 95 proc. uważa pęd do chmury za nieunikniony.
„Świetlana przyszłość dla firm” w ekosystemie chmury
Tempo wzrostu przychodów osłabnie, ale to dlatego, że rynek zrobił się wielki.
12 proc. polskich firm wyda na chmurę ponad 50 proc. budżetu IT
Potrzeba cyberbezpieczeństwa coraz częściej skłania przedsiębiorców do inwestycji w usługi cloud – wynika z danych.