Repatriacja przedsiębiorstw z chmury gwałtownie przyspieszyła. Ponad dwie trzecie organizacji (67 proc.) przenosi aplikacje z powrotem do lokalnego albo kolokacyjnego centrum danych bądź zamierza przeprowadzić tę operację w ciągu najbliższych 12 miesięcy. To znacznie więcej niż rok wcześniej, gdy tylko 27 proc. deklarowało takie działania – według raportu F5 „State of Application Strategy 2022”.

Wychodzą z chmury szybciej niż planowali
Dokładniej 37 proc. firm twierdzi, że już dokonało repatriacji, a 30 proc. chce to zrobić w ciągu nadchodzących 12 miesięcy (rok temu odpowiednio 13 proc. i 14 proc.).
Tempo repatriacji okazuje się więc ponad dwukrotnie wyższe, niż plany zgłoszone przez respondentów zaledwie rok temu.

Skąd to wielkie wyjście

Zdaniem autorów raportu ta gwałtowana zmiana nastawienia jest spowodowana trudnością w zarządzaniu wieloma chmurami, a do tego wadami chmury publicznej, które niwelują korzyści związane z wydajnością.

Skala repatriacji znacznie różni się w zależności od regionu i branży. Przypuszcza się natomiast, że architektury hybrydowe pozostaną.

Stwierdzono również korelację pomiędzy repatriacją, a przyjęciem praktyk SRE (site reliability engineering), które ułatwiają rozwiązanie problemów związanych z migracją aplikacji (SRE polega na stosowaniu wiedzy z zakresu inżynierii oprogramowania do rozwiązywania problemów związanych z DevOps i operacyjnych).

Co to oznacza

Zdaniem autorów raportu architektury hybrydowe, w tym lokalne centra danych i oferty XaaS (wszystko jako usługa) nie znikną, natomiast aplikacje i obciążenia będą coraz bardziej skonteneryzowane i mobilne. To oznacza, że ​​złożoność pozostanie (wg raportu 70 proc. organizacji zarządza pięcioma różnymi architekturami aplikacji).

Wyzwaniem nadal będzie zarządzanie aplikacjami i technologiami, które je obsługują różne środowiska. Sprostanie temu wyzwaniu prawdopodobnie będzie wymagać nie tylko rozproszonej architektury chmury.

———————————

W badaniu F5 „State of Application Strategy 2022” pytano prawie 1,5 tys. decydentów IT z firm różnych branż na świecie.