Jedynie 15 proc. polskich firm korzysta z rozwiązań chmurowych, z Big Data tylko 8 proc., a 18 proc. z rozwiązań korzystających ze sztucznej inteligencji – według raportu „Unlocking Europe’s Digital Potential”, przygotowanego dla AWS (za ISBnews).

Dla porównania średnie unijne wskaźniki to odpowiednio 26 proc., 14 proc. i 25 proc. Jeśli wykorzystanie chmury w małych firmach dobije w Polsce do poziomu w UE (26 proc.), może się to przełożyć na 10 mld zł dodanej wartości w PKB – wynika z raportu.

Kosztowne skutki braku umiejętności cyfrowych

Według badania 77 proc. firm w Polsce uważa umiejętności cyfrowe za ważne albo kluczowe. Niemal połowa (45 proc.) przedsiębiorstw, które deklarują, że technologie cyfrowe wykorzystują intensywnie, przyznała, że brak umiejętności w zakresie digitalizacji spowolnił ich wzrost. Według 43 proc. niedostateczne kompetencje cyfrowe wyhamowały rozwój nowych technologii, a dla 26 proc. wzrosły koszty.

W kraju mniej niż połowa ludzi (44 proc.) posiada podstawowe kompetencje cyfrowe. Prognozuje się, że do 2030 r. będzie ich 52 proc. Nie ma więc szans na osiągnięcie unijnego celu „Cyfrowej Dekady” – 80 proc. osób z podstawowymi umiejętnościami cyfrowymi w 2030 r.

Lepiej wygląda sprawa z infrastrukturą sieciową – już 65 proc. gospodarstw domowych jest objętych sieciami o bardzo wysokiej przepustowości. Jest też szansa na 100 proc. cyfryzację usług publicznych do 2030 r. Obecnie ten poziom wynosi 67 proc. w zakresie usług dla firm i 65 proc. dla obywateli.