Co trzeci pracownik IT uważa, że biuro wzmacnia jego poczucie więzi z firmą i pozwala na lepszą wymianę pomysłów. Dla blisko 30 proc. praca z biura to sposób na poprawę równowagi pomiędzy życiem zawodowym, a prywatnym – wynika z badania “Code-Life Balance”, przygotowanego przez JLL i Just Join IT.

Nie pieniądze, a zła atmosfera odstrasza specjalistów
„Gdy się porozmawia z pracownikami, którzy mają 10 i więcej lat doświadczenia zawodowego – a to jest większość populacji czynnej zawodowo – i zapyta o powody odejścia z poprzednich firm, to bardzo często nie mówią o pieniądzach, ale o złej atmosferze, kiepskich relacjach międzyludzkich, braku szacunku, wsparcia czy rozwoju” – twierdzi Paweł Myrda, Senior Director, Data & Insights w JLL Technologies.

Kiepskie nastroje pracowników IT

W badaniu tylko 4 proc. ankietowanych pracowników IT oceniło swój aktualny dobrostan fizyczny, mentalny i społeczny jako doskonały. Aż 66 proc. przyznaje, że ma mniejszy lub większy problem z utrzymaniem równowagi między życiem prywatnym a zawodowym.

Co poprawi ludziom nastrój

Badani oczekują od firmy profesjonalnej opieki psychologicznej, większej elastyczności, przestrzeni do wyciszenia się, miejsc aktywności sportowej i ergonomicznego biura. Jednak różnica pomiędzy aktualnym stanem a oczekiwaniami w tej sferze wyniosła ponad 20 proc.

Wniosek z badania jest taki, że kluczową potrzebą pracowników IT jest dbanie przez pracodawcę o ich dobrostan, w czym może pomóc m.in. odpowiednia przestrzeń biurowa, sprzyjająca integracji.

Aż 36 proc. pracuje całkiem zdalnie

Pracownicy branży IT oczekują przede wszystkim możliwości elastycznej pracy (86 proc.). Tylko 5 na 603 ankietowanych deklaruje, że ich pracodawca wdrożył 4-dniowy tydzień pracy.

„Prawdopodobnie już nigdy nie wrócimy do pięciodniowego tygodnia pracy stacjonarnej. Zyskają ci pracodawcy, którzy będą potrafili umiejętnie połączyć elastyczność w podejściu do potrzeb z inspirującym przywództwem” – uważa Mateusz Bonca, CEO JLL.

W pełni zdalnie działa aż 36 proc. pracowników sektora IT, a kolejne 13 proc. rzadziej niż raz w miesiącu odwiedza biura.

Co trzecia osoba pracuje hybrydowo, tzn. minimum jeden dzień w tygodniu z biura.

Nie są zgodni, jakiego biura chcą

Pracownicy IT nie mają wspólnej wizji: 22 proc. wskazuje na biurowiec w centrum, drugie tyle na park biurowy a’la kampus, 16 proc. na kompleks biurowo-mieszkalno-usługowy, a 15 proc. na kameralny biurowiec. Najmniej osób chce pracować w przestrzeniach coworkingowych.

To, co łączy ich wszystkich, to dostępność biura. Jego lokalizacja jest ważna dla 61 proc. respondentów.

70 proc. lubi pogadać przy posiłku

Dla pracowników w branży IT najbardziej oczekiwanym benefitem jest – oprócz jeszcze większej elastyczności – dawanie przez pracodawcę dodatkowych dni wolnych (urodziny, rocznica pracy). 

Co ciekawe, niemało, bo 1/3 pracowników IT uważa, że praca z biura pomaga utrzymać work-life balance, aż 75 proc. ceni sobie relacje z zespołem i możliwość nieformalnych rozmów z kolegami przy posiłku (70 proc.). Dla 35 proc. pobyt w biurze oznacza także poczucie większej przynależności do firmy.

Dla pytanych największą zachętą jest dobry dojazd do pracy, czyli nie dłuższy niż 20 minut (73 proc.), łatwość dotarcia i zaparkowania (48 proc.), kantyna (37 proc.) i biurka do pracy na siedząco i stojąco (36 proc.).​

Biuro: miejsce wymiany myśli i integracji

„Coraz bardziej oczekiwany staje się koncept biura otwartego, które nie jest miejscem pracy operacyjnej – tę wykonuje się głównie zdalnie – a przestrzenią do pracy koncepcyjnej, wymiany myśli, współpracy projektowej i integracji zespołów” – twierdzi Piotr Durlej, Head of Product w Just Join IT.

Przekonuje, że firmy muszą dostosować się do tych zmian. W badaniu wiele osób z branży IT oczekuje ergonomicznego, nowoczesnego i łatwo dostępnego biura. Ma być ono komfortową i technicznie zaawansowaną przestrzenią, sprzyjającą zarówno budowaniu relacji, jak i tworzeniu innowacji.

„Tylko miejsce, które pozwala się czuć dobrze i działać kreatywnie, zachęci programistów do częstszych odwiedzin” – podsumowuje Piotr Durlej.

————————–

Raport Code-Life Balance powstał na bazie badania, które zostało zrealizowane w czerwcu 2023 r. na grupie 603 pracowników branży IT. Przeprowadzono też wywiady z zarządzającymi zespołami lub działami IT w organizacjach średniej i dużej wielkości.