Marki należące do gigantów IT są najcenniejsze na świecie, warte więcej niż banki, handel czy telekomy – wynika z zestawienia Brand Finance Global 500.

Wśród 500 najcenniejszych marek znalazło się 46 firm technologicznych. W ujęciu wartościowym okazały się najcenniejsze na świecie – w sumie wyceniono je na 986,5 mld dol., co oznacza 14 proc. wartości całej pięćsetki. Banki są na 2 miejscu, a na 3 retail.

Firmy technologiczne zdominowały również Top 10. Numerem 1 jest Amazon, który pierwszy raz w historii zestawienia przekroczył barierę 200 mld dol. i znacznie wyprzedza pozostałe korporacje.

W Top 10 wzrosła wartość marki Amazona, Google'a, Samsunga, ale spadła Apple'a, Microsoftu i Facebooka. Do ścisłej światowej czołówki awansowało Huawei.

10 najcenniejszych marek świata w 2020 r. 

Źródło: Brand Finance Global 500

 

Brand Finance wycenia poszczególne marki poprzez oszacowanie prawdopodobnych przyszłych przychodów z ich licencjonowania. Z kolei wpływy z licencji kalkulowano w oparciu o wypracowane przychody firmy, do której należy marka, a także prognozy dla rynku kapitałowego i całej gospodarki.