Dane podał FTTH Council Europe. W porównaniu z 2013 r., kiedy dostęp do technologii FTTH (Fibre to the home) lub FTTB (Fibre to the buildings) miało 0,51 proc. gospodarstw domowych, Polska odnotowała wzrost o około 20 tys. użytkowników. 

Zgodnie z Europejską Agendą Cyfrową (EAC) Polska powinna do 2020 r. udostępnić Internet o prędkości minimum 30 Mb/s dla 100 proc. gospodarstw domowych i firm, a połowie z nich – łącze o prędkości 100 Mb/s. Działania, które mają doprowadzić do realizacji tego zobowiązania, określa Narodowy Plan Szerokopasmowy. Priorytetem są inwestycje w obszarach, gdzie nie ma dostępu do szybkiej sieci. Na ten cel w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych przeznaczono do 200 mln euro (do 2020 r.). Programy te nie koncentrują się jednak na światłowodach.

– Zależy nam, aby technologia FTTH znalazła się w centrum polskiej strategii cyfrowej – mówi Hartwig Tauber, dyrektor generalny FTTH Council Europe. Organizacja chce przekonać decydentów, że środki publiczne należy inwestować w sieci optyczne.  

Na koniec ubiegłego roku ponad 35 krajów miało co najmniej 1 proc. użytkowników sieci FTTH i FTTB. Polska nie znalazła się w tym gronie.