Stowarzyszenie e-Południe tworzy grupę kapitałową, której liderem będzie spółka MiŚOT SA. Ponad 61 proc. jej akcji trafi do operatorów, którzy jednocześnie będą jej klientami. Nie więcej niż 31 proc. walorów pozostanie w dyspozycji stowarzyszenia.

Integracja lokalnych firm

Jak zapewniono, powołanie nowej grupy będzie to początkiem realnej integracji biznesowej rozproszonej do tej pory znaczącej (blisko ⅓ rynku) części polskiego rynku telekomunikacyjnego.

MiŚOT na czele grupy

Model biznesowy grupy MiŚOT (skrót od mali i średni operatorzy telekomunikacyjni) zakłada, że spółki zależne – ze względu na optymalizację kosztów – będą miały minimalne operacyjne organy wymagane przez prawo.

MiŚOT SA będzie zarządzać grupą w obszarach: strategii, finansów, nadzoru właścicielskiego, restrukturyzacji, projektowania struktury organizacyjnej, komunikacji zintegrowanej, relacji i rozliczeń między podmiotami grupy.

„Spółka będzie należeć do operatorów”

„Celem grupy będzie skuteczna działalność na rzecz MiŚOT-ów, czyli dostarczanie konkurencyjnych cenowo produktów i usług. Najważniejsze jednak, że spółka będzie należeć do operatorów. To będzie ich i pracujący dla nich podmiot” – obiecuje Krzysztof Czuszek, wiceprezes Stowarzyszenia e-Południe.

Nowa struktura będzie oparta na przepisach prawa handlowego, choć Stowarzyszenie e-Południe nadal będzie ważną częścią grupy.

W skład grupy wejdzie:
MiŚOT SA, jako holder, posiadający po 100 proc. udziałów w spółkach z o.o.:
Epix
Projekt MdM
Projekt MdO
Stowarzyszenie e-Południe ma natomiast 50 proc. udziałów w Projekt MdS oraz 100 proc. w Projekt MdI

Epix to największy w Polsce niezależny punkt wymiany ruchu, posiada trzy główne węzły: Katowice, Warszawa i Poznań.

Projekt MdM skupia media branżowe, promujące i integrujące środowisko lokalnych operatorów.

Projekt MdO umożliwiła małym i średnim operatorom start pod wspólną marką w przetargach na budowę Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Obecnie przygotowuje się do kolejnych dużych postępowań.

Projekt MdS to spółka powstała w celu wypracowania rozwiązań i produktów podnoszących poziom cyberbezpieczeństwa u lokalnych operatorów i ich klientów.

Projekt MdI wykorzystuje potencjał związany z rozproszonym położeniem w kraju MiŚOT-ów, ich możliwości techniczne, biznesowe do budowy i utrzymania ogólnopolskiej sieci internetu rzeczy.

Stowarzyszenie e-Południe nadal też będzie fundatorem w działającej na rzecz środowiska operatorskiego Fundacji Lokalni.

MiŚOT SA i Stowarzyszenie e-Południe pracują nad przygotowaniem kolejnych projektów oraz asymilacją lub uruchomieniem spółek działających w nowych obszarach.

Operatorzy udziałowcami

„Grupa MiŚOT chce dostarczać środowisku operatorskiemu kompleksowe produkty i usługi. Choć operatorzy staną się akcjonariuszami MiŚOT SA, to nadal będą prowadzić własną działalność gospodarczą. Akcje spółki obejmowane będą przez osoby fizyczne – wspólników małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych” – informuje Sebastian Kachel, wiceprezes Stowarzyszenia e-Południe.

Zapowiedziano, że wkrótce zostanie zwołane walne zgromadzenie akcjonariuszy MiŚOT SA.

„To środowisko zdecyduje o kryteriach przydziału akcji. W najbliższych tygodniach czeka nas sporo pracy przy wypracowaniu przejrzystego modelu i terminarza ich udostępniania. Dziś w Epix mamy ponad 800 uczestników i to oni na początku staną się właścicielami akcji MiŚOT SA” – informuje Krzysztof Czuszek.