Według raportu Chartered Institute of Management Accountants firmy z branży finansowej mają wątpliwości dotyczące m.in. kwestii prawnych związanych z miejscem przechowywania informacji i bezpieczeństwem danych w chmurze publicznej. 

Zdecydowana większość zwolenników cloud computingu (66 proc.) przyznała, że korzysta z chmur prywatnych i hybrydowych. Swoją decyzję argumentowali obawą o bezpieczeństwo danych lub utratą nad nimi kontroli, co mogłoby prowadzić do ich wycieku lub kradzieży. 

Respondenci z branży finansowej postrzegają proces przenoszenia danych księgowych do chmury jako powolniejszy, niż w przypadku innych systemów. Według CIMA 25 proc. firm używa cloud computingu na potrzeby systemów biznesowych, z czego 19 proc. do gromadzenia transakcji finansowych. Prawie jedna trzecia wykorzystuje narzędzie w ramach sprawozdawczości zarządczej.

Z raportu wynika jednak, że popularność cloud computingu w MSP będzie się zwiększać. Blisko 95 proc. badanych uznało, że chmura ma pozytywny wpływ na proces decyzyjny, z czego 32 proc. uważa, że ten model może go usprawnić. Zdaniem respondentów na korzyść cloud computingu przemawiają też ułatwienia, jakie niesie ze sobą dostęp do informacji przy pomocy urządzeń mobilnych.