Informacje o rychłym zejściu ze sceny smartfonów Microsoftu podaje serwis WinBeta, powołując się na źródło w koncernie. Według portalu o zbliżającym się końcu sprzedaży Lumii świadczy także ograniczenie liczby modeli i znaczna obniżka cen, co wskazuje na wyprzedaż. Ponadto w sklepie Microsoftu smartfony są przesuwane w coraz mniej eksponowane miejsca.

Koniec Lumii raczej nie oznacza jednak definitywnego wyjścia Microsoftu z rynku smartfonów. Od jakiegoś czasu mówi się o przygotowywanym przez koncern projekcie smartfonów Surface. Możliwe, że one zastąpią Lumie, choć dotąd plany wprowadzenia na rynek zupełnie nowej linii smartfonów nie zostały oficjalnie potwierdzone.

Do zakończenia sprzedaży Lumii mogą skłonić Microsoft słabe wyniki tego biznesu. Udział smartfonów z Windowsem na światowym rynku spadł poniżej 1 proc. Koncern liczył na klientów biznesowych, ale przedsiębiorstwa preferują inne platformy mobilne. Także Windows 10 nie zwiększył popytu.

Biznes mobilny przejęty przez Microsoft od Nokii został ostatnio znacznie odchudzony. Zwolniono tysiące pracowników, a część odpowiedzialną za zwykłe telefony sprzedano Foxconnowi.