Praca zdalna na dobre przyjęła się w IT. W Polsce aż 75 proc. specjalistów z branży pracuje w pełni zdalnie (5 dni w tygodniu) i nie ma ochoty na zmianę.

W regionie CEE 96 proc. pytanych chce pracować w całości zdalnie lub hybrydowo, w tym najwięcej (56 proc.) w ogóle ma zamiaru pojawiać się w firmie – według badania No Fluff Jobs.

Specjaliści IT najbardziej cenią w tym układzie brak konieczności dojazdów (40 proc.) i możliwość pracy z dowolnego miejsca (18,2 proc.).

Rzucą robotę, gdy ktoś każe im siedzieć w biurze

Pracodawców powinno zainteresować jeszcze coś: 55 – 56 proc. specjalistów z branży zapewnia, że zacznie szukać nowego zajęcia, jeśli straci możliwość wykonywania obowiązków zdalnie lub hybrydowo.

Większość pracowników IT bardzo dobrze ocenia swoje warunki do pracy zdalnej, jak i przygotowanie firm do organizacji pracy na nowo. Prawie 38 proc. ankietowanych otrzymało dodatkowy sprzęt od pracodawcy, by móc działać spoza biura.

Mają wybór: praca w salonie albo w sypialni

Najwięcej – 37,5 proc. – specjalistów IT pracuje zdalnie z pokoju dziennego. Co czwarty z ankietowanych ma wydzieloną przestrzeń na home office. W piżamach chyba też ludziom nieźle się pracuje. Sypialnię jako najczęstsze miejsce wykonywania obowiązków wskazała blisko 1/5 badanych.

Komfort, swoboda i większa produktywność

Ponad 60 proc. ankietowanych zapewnia, że przejście na model zdalny lub hybrydowy wiązało się u nich z polepszeniem samopoczucia.

Zdecydowana większość wskazała także, że ich produktywność była co najmniej taka sama jak w biurze, a 57,7 proc. oceniło ją jako wyższą.

Większość (61 proc.) zaznacza, że działając zdalnie ma więcej swobody, a 42 proc. więcej czasu dla siebie.

Zjawiska, które można by nazwać negatywnymi, ocenione zostały jako występujące rzadko lub prawie wcale. Spośród nich najczęściej wskazywano więcej spotkań niż w pracy stacjonarnej oraz pracę przez większą liczbę godzin.