LTE jest najszybciej rozwijającą się technologią mobilną – uważają autorzy tegorocznej edycji raportu Ericsson Mobility Report. W ciągu pięciu lat  objęła ona swym zasięgiem 2,5 miliarda osób. Dla porównania, technologiom WCDMA/HSPA oraz 3G zajęło to osiem lat. Tylko w pierwszym kwartale bieżącego roku dodano 250 milionów nowych subskrypcji LTE.

Rosnąca popularność LTE nie zablokuje jednak rozwoju 5G. Wzrost LTE napędzany jest głównie przez oczekiwania użytkowników na lepsze wrażenia w odbiorze treści i szybsze sieci. Rozwój 5G będzie z kolei wynikał z zapotrzebowania na większe możliwości komórkowego internetu szerokopasmowego oraz wymagań ze strony rozwiązań przemysłowych w zakresie wydajności i automatyzacji. Oczekuje się, że do 2022 r. aktywowanych zostanie ponad pół miliarda abonamentów 5G, nie licząc tych dotyczących IoT. Szacunki mówią, że zasięg 5G obejmie wtedy około 15 procent światowej populacji.

Autorzy raportu zwracają uwagę na kontynuację gwałtownego wzrostu ilości przesyłanych danych w sieciach komórkowych. Do 2022 roku liczba nowych abonentów usług mobilnej sieci szerokopasmowej wzrośnie o 2,6 miliarda – dziennie będzie średnio przybywać około miliona nowych użytkowników. Ilość przesyłanych danych wzrośnie w tym czasie ośmiokrotnie.